Der er opstået en fejl, der påvirker den måde, URL'er vises på i bekendtgørelser om e-formularer. Vi arbejder på at løse problemet. Prøv indtil da at fjerne det komma (eller andet særligt tegn), der står sidst i URL'en. Vi beklager ulejligheden.
Bygge og anlæg - 555704-2019
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2019/S 226-555704
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
NA0044 Forberedende arbejder til elektrificerings-programmet, Aarhus-Lindholm, Bropakke 1a
Sagsnr.: NA0044-BP1a
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
Entreprisen er benævnt "EPFA-Ar-Lih BP1a" og omfatter i hovedtræk:
- Nedrivning af 7 (syv) broer over banen,
- Opførelse af 6 (seks) nye broer over banen,
- Udførelse af 1 (en) ny erstatningsvej,
- Montage af interimsbro over banen. Tillige er alle arbejder, vedrørende berørte spor, veje og stier, jordarbejder i forbindelse med nedrivningen samt opførelsen af broerne, inkluderet. 4 (fire) broer er beliggende i Randers Kommune og 3 (tre) broer er beliggende i Mariagerfjord Kommune.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45221112 Anlægsarbejde: jernbanebroer
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Bropakke 1a omfatter udførelse af:
— Nedrivning af 7 broer,
— Opførelse af 6 nye broer,
— Udførelse af 1 ny erstatningsvej,
— Udførelse af 1 vejbærende spunsvæg,
— Opførelse af interimsbro,
— Forstærkning af bro over vandløb.
Tillige er alle arbejder, vedrørende berørte spor, veje og stier, jordarbejder i forbindelse med nedrivningen
samt opførelsen af broerne, inkluderet.
4 broer er beliggende i Randers Kommune og 3 broer er beliggende i Mariagerfjord Kommune.