Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Upphandling av undersökningstjänst för nationella brukarundersökningar i socialtjänsten
Número de referencia: 19/204
II.1.2)Código CPV principal79300000 Investigación mercadotécnica y económica; sondeos y estadísticas
II.1.4)Breve descripción:
Under de senaste åren har SKL tillsammans med Rådet för främjande av kommunala analyser (RKA), intresserade kommuner och privata utförare utvecklat nationella brukarundersökningar för flera verksamhetsområden inom socialtjänsten. Idag genomförs nationella brukarundersökningar inom följande verksamhetsområden:
— Brukarundersökningen inom funktionshinderområdet riktar sig till vuxna personer med funktionsnedsättning inom boende, boendestöd och daglig verksamhet/sysselsättning samt personlig assistans,
— Brukarundersökningen inom individ- och familjeomsorgen riktar sig till myndighetsutövningen och omfattar verksamhetsområdena social barn- och ungdomsvård, ekonomiskt bistånd samt missbruks- och beroendevård,
— Brukarundersökningen om ensamkommandes boendesituation följer upp hur ensamkommande barn från 13 år och uppåt upplever sin boendesituation samt hur de upplever det stöd som ges för att klara ett självständigt liv.
II.1.5)Valor total estimadoValor IVA excluido: 6 000 000.00 SEK
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)79311000 Servicios de estudios
79311200 Servicios de dirección de estudios
79342310 Servicios de encuesta a clientes
II.2.4)Descripción del contrato:
Som en information kan anges att Beställarna har nyttjat tjänster motsvarande de som omfattas av denna upphandling under 2018 med följande omfattning:
Brukarundersökningen inom funktionshinderområdet omfattade 140 kommuner och ca 25 000 respondenter.
Brukarundersökningen inom individ- och familjeomsorgen omfattade 138 kommuner och ca 13 500 respondenter.
Brukarundersökning om ensamkommandes boendesituation omfattade 46 kommuner och ca 950 respondenter.
För år 2019 finns vid upphandlingens annonsering endast volymuppgift för brukarundersökningen inom funktionshinderområdet: ca 46 600 brukare var anmälda för deltagande och ca 26 100 av dem besvarade enkäten.
Antal respondenter varierar över tid och mellan olika kommuner. Ovan angivna volymer utgör inga volymgarantier.
Ramavtalet uppskattas omsätta ca 1,5 MSEK per år. Angivet värde utgör inte någon utfästelse för framtiden, utan ska endast ses som information.
Takvolymen för ramavtalet uppgår till 14 MSEK. Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen har SKL rätt att säga upp det till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts dessförinnan.
557284-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 19/204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311000 Undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79342310 Kundundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen