Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Direktiv 2009/81/EG
II.1)Beskrivning
II.1.1)Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende konsulter för förvaltning och vidareutveckling av programvara
II.1.2)Typ av upphandling och plats för byggentreprenad, leverans eller utförandeTjänster
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning, leverans eller utförande: Sverige
NUTS-kod SE Sverige
II.1.4)Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen:
Upphandlingens omfattning består av femton (15) stycken konsulter i konsultrollerna Systemutvecklare, Scrum master, Testledare, Verksamhetsspecialist och IT-säkerhetsspecialist. Konsulterna organiseras i två agila team och ska arbeta med utveckling och förvaltning av programvara som används inom Försvarsmakten.Mer information om omfattningen beskrivs i upphandlingsdokumenten.
II.1.5)Gemensam terminologi vid offentlig upphandlng (CPV-referensnummer)72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2)Det slutliga totala värdet av kontraktet/kontrakten
II.2.1)Det slutliga totala värdet av kontraktet/kontraktenVärde: 245000000.00 SEK
Exkl. moms