Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Upphandling av licenspartner till Region SKåne
Reference number: KI210130
II.1.2)Main CPV code22456000 Permits
II.1.4)Short description:
Upphandlingen avser en Licenspartner och därtill kopplade konsultjänster, genom avtal med en leverantör som innehar såväl expertis som erforderliga verktyg samt agerar återförsäljare av licenser och förnyelse av underhåll av licenser.
Upphandlingen innehåller också en option på en SAM-tjänst (Software Asset Management).
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)48218000 License management software package
72212218 License management software development services
72268000 Software supply services
II.2.4)Description of the procurement:
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: KI210130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22456000 Licenser
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48218000 Programvara för licenshantering, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen