Dostawy - 559418-2022
Polska-Zakliczyn: Prezenty i nagrody
2022/S 197-559418
Ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante
Dostawy
Podstawa prawna:
Dyrektywa 2014/24/UE
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Nabycie kolekcji – ruchomości związanych z osobą Profesora Krzysztofa Pendereckiego
Numer referencyjny: ECM-1/2022
II.1.2)Główny kod CPV
18530000 Prezenty i nagrody
II.1.4)Krótki opis:
Przedmiotem zamówienia jest nabycie kolekcji – ruchomości związanych z osobą Profesora Krzysztofa Pendereckiego.Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia (OPZ), warunki wykonania zamówienia oraz zasady współpracy przedstawione są w opisie przedmiotu zamówienia zawartym w Załączniku nr 1 do Zaproszenia oraz w istotnych postanowieniach umowy zawartych w Załączniku nr 2 do Zaproszenia.
II.1.6)Informacje o częściach
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV
22200000 Gazety, dzienniki, czasopisma i magazyny
22315000 Fotografie
22461000 Katalogi
22458000 Pozostałe druki
II.2.4)Opis zamówienia:
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego prowadzi szereg działań mających na celu dbanie o dziedzictwo miejsca jakim są Lusławice, a także o upowszechnianie twórczości kompozytorskiej i dendrologicznej Krzysztofa Pendereckiego, a od czasu Jego śmierci również o kultywowanie Jego pamięci. Niewątpliwie nadrzędnym aspektem tego dziedzictwa stała się kolekcja pamiątek dokumentujących życie i działalność Twórcy. Obiekty podkreślają szczególną rolę Krzysztofa Pendereckiego i jego imponujący wkład w rozwój polskiej i ogólnoświatowej kultury, ukazując związanego z Lusławicami kompozytora na tle bogactwa polskiej muzyki najnowszej oraz jej wybitnych twórców.
Poszczególne wykazy kolekcji wzajemnie się dopełniają, tworząc nierozerwalną, spójną całość i kompletnie dokumentując działalność tak wielkiego Twórcy. Obecność pamiątek w tak bliskim artyście miejscu, gdzie w otoczeniu ukochanych przez Kompozytora drzew znajduje się odrestaurowany, dwór wraz z zabytkowym lamusem i gdzie zmaterializowało się jedno z największych marzeń Twórcy – Europejskie Centrum Muzyki ma wyjątkowy sens. Bowiem ideą Krzysztofa Pendereckiego było stworzenie w Lusławicach miejsca dostępnego dla wszystkich, a zwłaszcza dla młodych artystów, muzyków. Artysta miał niebywałą umiejętność zjednywania sobie młodych ludzi, pokładał w nich wiele nadziei doceniając ich pracowitość, umiejętności warsztatowe oraz brak kompleksów. Polemizując kiedyś z wybitną polską skrzypaczką Wandą Wiłkomirską, która skarżąc się na problemy wykonawcze i techniczne jego utworu, de facto wzbraniając się przed jego wykonaniem, stwierdził, że kiedyś przyjdą „młodzi” i zagrają. Pokładając wiarę w młode generacje artystów, muzyków i zarazem budując muzyczny kampus w Lusławicach dał mocne podwaliny i wiarę w to, że plan ocalenia Lusławic od zapomnienia się powiedzie. Europejskie Centrum Muzyki powstało właśnie w takim duchu, aby służyć kolejnym pokoleniom „tu” i „teraz”. Ważnym elementem determinującym proces zarządzania tak ogromną spuścizną Krzysztofa Pendereckiego jest ciągła refleksja nad celowością, sensem, znaczeniem ochrony dziedzictwa kulturowego, czy narodowego. W tym kontekście najczęściej używa się frazy: „dla przyszłych pokoleń”. Krzysztof Penderecki chciał, aby gwarantem troski o to dziedzictwo i przetrwanie miejsca, przez kolejne pokolenia, był mecenat Państwa Polskiego. Do Lusławic przez lata było zapraszanych wielu znakomitych gości, polityków, prezydentów, wspaniałych artystów, wybitnych naukowców. Dziedzictwo tego miejsca, jego niezwykłej architektury i malowniczego krajobrazu przyrody przyciągało i nadal przyciąga wiele osób, a sam Artysta stwierdził „Mieszkać mogę wszędzie, żyć tylko w Lusławicach”.