Varer - 559510-2023
Danmark-Herning: Kontorartikler
2023/S 179-559510
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Varer
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud om levering af reklameartikler
Sagsnr.: 22-0184470
II.1.2)Hoved-CPV-kode
30192700 Kontorartikler
II.1.4)Kort beskrivelse:
Administrations- og Servicestyrelsen udbyder levering af reklameartikler. Rammeaftalen har til formål at dække Ordregivers løbende behov for levering af varer med logo til alle dele af Skatteministeriets koncern.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
15842300 Konfekture
39221150 Termoflasker
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Ordregiver anslår, at der i løbet af kontraktperioden vil blive købt for ca. 2,4 mio. kr. Disse mængder er alene vejledende og er anslået på baggrund af historisk forbrug, planlagte anskaffelser og er udtryk for ordregivers bedste bud på, hvad der realistisk set vil blive brugt. Forbruget kan således vise sig at afvige i både opadgående og nedadgående retning.
Ordregiver forventer maksimalt at forbruge 3,5 mio. kr. i kontraktperioden. Differencen mellem denne mængde og den oven for angivne anslåede mængde er udtryk for ordregivers bedste estimat over, hvilket ekstra forbrug, der vil kunne opstå på baggrund af ændrede politiske prioriteringer, ændringer i forbrugsmønster, øget antal medarbejdere og uforudset prisniveau.