Bauleistung - 560845-2023
Dänemark-Roskilde: Bauarbeiten
2023/S 179-560845
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Bauauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Børnehuset Akeleje_genudbud
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45000000 Bauarbeiten
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Totalentreprise vedr. opførelse af ny daginstitution i Jyllinge. Institutionen skal, ud over at danne ramme for børnene ud fra deres perspektiv, også bygges bæredygtigt.
Ordregivers ønske i relation til bæredygtighed er, at der fokuseres på at mindske bygningens samlede CO2 aftryk, samt at der arbejdes ud fra principper om høj bygbarhed og lav kompleksitet såvel arkitektonisk som byggeteknisk.
Projektet skal DGNB-certificeres til guld. Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling i omvendt licitation.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Projektet omfatter opførelse af ny daginstitution i Jyllinge for Roskilde Kommune.
Den nye daginstitution skal rumme 4 børnehavegrupper og 4 vuggestuegrupper til en samlet kapacitet på 140 børn og ca. 30 medarbejdere.
Visionen for institutionen er at understøtte en høj pædagogisk kvalitet og et godt børneliv for alle børn.
Det er bygherres overordnede ønske og ambition med projektet, at det bliver et eksempel på hvordan man med en enkel og ukompliceret tilgang til såvel arkitektur, konstruktive principper og materialevalg, kan danne gode rammer for børnene ud fra deres perspektiv.
Institutionen skal tale ind i det aktuelle behov for at finde løsninger på at nedbringe CO2-aftrykket på fremtidens institutionsbyggerier. Herudover ønskes det, at projektet viser kvaliteten ved et æstetisk stille, velproportioneret og byggeteknisk enkelt byggeri.
Ordregivers ønske i relation til bæredygtighed er derfor, at der fokuseres på at mindske bygningens samlede CO2 aftryk, samt at der arbejdes ud fra principper om høj bygbarhed og lav kompleksitet såvel arkitektonisk som byggeteknisk. Projektet skal DGNB-certificeres til guld.
Der forventes derfor arbejdet med mulighed for minimering af det samlede CO2 aftryk gennem fokus på bl.a. jordbalance og inddragelse af cirkulære elementer.
Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling. Plan for forhandlingsforløbet fremgår af Udbudsbetingelserne.
Bygherre forbeholder sig retten til at indgå kontrakten på baggrund af det indledende tilbud.
Der ydes vederlag for aflevering af konditionsmæssige tilbud jf. udbudsbetingelserne.