Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Услуги - 561113-2019
Бeлгия-Брюксел: Подготвително действие –лесен за употреба информационен инструмент за схемите за регулиране на достъпа на автомобили в градовете и регионите
2019/S 229-561113
Обявление за поръчка
Услуги
Правно основание:
II.1)Обхват на обществената поръчка
II.1.1)Наименование:
Подготвително действие –лесен за употреба информационен инструмент за схемите за регулиране на достъпа на автомобили в градовете и регионите
Референтен номер: MOVE/B4/2019-498
II.1.2)Основен CPV код
73120000 Експериментални разработки
II.1.4)Кратко описание:
Предвид бързото развитие на правилата за достъпа на автомобили в градовете (UVAR) в ЕС, Европейският парламент счете, че наличието на информационен инструмент ще бъде полезно за гражданите, пътуващи в ЕС.
Поради това общата цел на това подготвително действие е да се насърчи предоставянето на информация в реално време на лицата, използващи пътищата, относно схемите за достъп на автомобили в градовете и регионите.
Конкретната цел на този търг е да се изпълни пилотен проект, който дава възможност на лицата, използващи пътищата, в частност мотористите (т.е професионални и непрофесионални шофьори), да бъдат напълно информирани за схемите за достъп на автомобили в градовете и регионите. Това включва работа върху необходимите фактори за успех, т.е. стандартизиране и предоставяне на данни за интегриране на информацията в инструменти, като приложения или устройства за навигация. Включва също улесняване на генерирането на необходимата информация за спазване на регламента за единен цифров портал.
Географският обхват на този пилотен проект включва поне 4 държави членки, обхващащи около 80 % от съществуващите градски автомобили.
II.1.5)Прогнозна обща стойност
Стойност, без да се включва ДДС: 1 000 000.00 EUR
II.1.6)Информация относно обособените позиции
Настоящата поръчка е разделена на обособени позиции: не
II.2)Описание
II.2.4)Описание на обществената поръчка:
Задача 1: Определяне, структуриране и обмен на данните за правилата за достъп на автомобили в градовете.
Въз основа на проекта на профила съгласно стандарта DATEX, дефиниран чрез действието в подкрепа на програмата по линия на механизма за свързване на Европа (CEF) във връзка със стандарта DATEX II, изпълнителят трябва да предложи дефиниция и структуриране на данните за правилата за достъп на автомобили в градовете и да дефинира и разработи заедно с експерти по DATEX необходимите интерфейси, за да е възможен обменът на такива данни, като се вземат предвид съществуващи бази данни и/или вече извършена от заинтересованите лица работа (напр. работата на Международната автомобилна федерация (FIA) по дефинирането на данните за правилата за достъп на автомобили в градовете, работата по действието в подкрепа на програмата по линия на механизма за свързване на Европа (CEF) във връзка със стандарта DATEX II). Като минимално изискване изпълнителят следва да разгледа следните въпроси:
— определяне на структура за набори от данни, които са от значение за дефиниране на правилата за достъп на автомобили в градовете, и които да бъдат обсъдени със съответните заинтересовани лица и валидирани от службите на Комисията;
—— определяне и разработка на необходимите интерфейси (профили), позволяващи обмена на данни в DATEX формат за правилата за достъп на автомобили в градовете, в координация с действието в подкрепа на програмата по линия на механизма за свързване на Европа във връзка със стандарта DATEX II;
—— определяне на шаблон (Word файл), съвместим с определената структура на данните в DATEX формат за правилата за достъп на автомобили в градовете, за предоставяне на информация за правилата за достъп на автомобили в градовете в съответствие с регламента за единен цифров портал;
—— сътрудничество с компетентните органи на държавите членки с цел осигуряване на достъпността на данните за достъп на автомобили в градовете при националните точки за достъп;
—— сътрудничество с националните координатори за единен цифров портал (SDG).
Задача 2: Събиране и управление на данни за правилата за достъп на автомобили в градовете.
Изпълнителят трябва да предложи функционални, технически и организационни уредби за събирането и поддържането на данните за правилата за достъп на автомобили в градовете, описвайки по-конкретно ролите на различните заинтересовани лица и потока на информация между тях.
Изпълнителят трябва разработи необходимите (удобни за потребителя и с отворен първичен код) инструменти в подкрепа на това събиране и поддържане, с оглед тези инструменти да станат налични за съответните заинтересовани лица (включително мрежи от градове) по време на проекта и след това.
Изпълнителят трябва да събира и поддържа по време на целия период на подготвителното действие всички данни за правилата за достъп на автомобили в градовете, включени в географския обхват на проекта;
— изпълнителят трябва да подготви и изпълни процедура за приемане на инструментите и документацията, включваща Комисията и съответните заинтересовани лица;
— организиране на събирането и поддръжката на всички данни за правилата за достъп на автомобили в градовете, включени в географския обхват на проекта, от страна на различните заинтересовани лица, включително обучението им и определянето на процесите по валидиране. Ако има трудности с ангажирането на тези съответни заинтересовани лица, изпълнителят трябва да осигури събирането на данните и поддръжката им по време на целия период на подготвителното действие.
Задача 3:
Тази задача включва интегрирането на данните за правилата за достъп на автомобили в градовете, достъпни при националните точки за достъп, в услуга(и) за навигация, и изпитването на предоставянето на свързаните информационни услуги на крайните потребители. Тази задача включва също спецификациите (които трябва да се валидират от службите на Комисията) и организирането на хакатон за разработчици, за да се използват данните, събрани в задача 2, с цел разработване на конкретни приложения, предоставящи информация за правилата за достъп на автомобили в градовете и регионите.
Задача 4: Определяне на стратегия за осигуряване на устойчивост на събирането и достъпността на данните;
— изпълнителят трябва да предложи стратегия за осигуряване на устойчивостта в бъдеще на събирането на данните и достъпността им за повторни потребители, както и ролите на различните заинтересовани лица. Тази стратегия може да е различна за всяка държава в обхвата на пилотния проект.
Задача 5: Поддържащи задачи
Тази задача се отнася до консултацията със заинтересовани лица и дейности за повишаване на информираността, включително:
— ангажиране на заинтересовани лица в обсъждането и валидирането на резултата от задачи 1 и 2 чрез организиране на поне 2 семинара;
— ангажиране на заинтересовани лица за фазата за събиране на данни;
— ангажиране на заинтересовани лица за валидирането на разработката на инструменти и документация;
— заключителна конференция, на която да могат да се разпространят и обсъдят резултатите от пилотната фаза;
— разглеждане на възможни синергии с други събития във връзка с мобилността;
— кампания за повишаване на информираността в целеви държави, показваща резултатите от задача 1.3.
There is a bug affecting the way URLs are displayed in eForms notices. We are working on solving the problem. In the meanwhile, we suggest that you remove the comma (or any other special character) that appears at the end of the URL. We apologize for the inconvenience.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 561113-2019
Belgium-Brussels: Preparatory Action — User-friendly Information Tool on Urban and Regional Vehicle Access Regulation Schemes
Contract notice
Services
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Preparatory Action — User-friendly Information Tool on Urban and Regional Vehicle Access Regulation Schemes
Reference number: MOVE/B4/2019-498
II.1.2)Main CPV code
73120000 Experimental development services
II.1.4)Short description:
In light of the rapid development of UVARs in the EU, an information tool was considered by the European parliament to be a useful instrument for citizens travelling within the EU.
Consequently, the general objective of this preparatory action is to foster the real-time information of road users about urban and regional access schemes.
The specific objective of this tender is to carry out a pilot project focusing on enabling road users, in particular motorists (i.e. both professional and non-professional drivers) to be fully informed about urban and regional access schemes. This includes working on the needed enablers, i.e. standardisation and data provision for the integration of the information in tools such as apps or navigation devices. It includes also the facilitation of the generation of the necessary information to comply with the single digital gateway regulation.
The geographical scope of this pilot shall include at least 4 member states covering around 80 % of existing UV.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 1 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Task 1: UVAR data definition, structuration and exchange
On the basis of the draft DATEX profile defined by the DATEX II CEF programme support action, the contractor shall propose a definition and structuration of UVAR data and define and develop, together with DATEX experts, the necessary interfaces to enable the exchange of such data, taking into account existing databases and/or work already done by stakeholders (e.g. the FIA work on definition of UVAR data, the work undertaken by the DATEX II CEF Programme Support Action). As a minimum requirement, the contractor should address the following:
— define a structure for data sets relevant for the definition of UVARs, to be discussed with relevant stakeholders and validated with the commission services;
—— define and develop the necessary interfaces (profiles) allowing the exchange of UVAR data in DATEX format, in cooperation with the DATEX II CEF Programme Support Action;
—— define a template (Word file), coherent with the defined UVAR data structure, for providing UVAR information complying with the single digital gateway regulation;
—— cooperate with the competent authorities of member states in order to ensure the accessibility of UVAR data on national access points.
— Cooperate with the Single Digital Gateway (SDG) national coordinators
Task 2: UVAR data collection and maintenance
The contractor shall propose functional, technical and organisational provisions for the collection and maintenance of UVAR data, describing in particular the roles of the various stakeholders and the information flows between them.
The contractor shall develop the necessary (open source and user friendly) tools to support these collection and maintenance, in view of making these tools available to the relevant stakeholders (including networks of cities) during and after the project.
The contractor shall collect and maintain during the lifetime of the preparatory action all UVAR data covered by the geographical scope of the project.
— the contractor will prepare and implement an acceptance procedure for the tools and documentation, involving the Commission and relevant stakeholders,
— organisation of the collection and maintenance of all UVAR data covered by the geographical scope of the project by the various stakeholders, including their training and the definition of the validation processes. In case there are difficulties to involve these relevant stakeholders, the contractor shall ensure the data collection and maintenance of this data during the lifetime of the preparatory action.
Task 3:
This task includes the integration of UVAR data accessible in national access points in navigation service(s) and the test of the provision of related information services to final users. This task includes as well the specifications (to be validated by the Commission services) and organisation of a Hackathon for developers to use the data collected in Task 2 to develop specific apps providing information on UVAR.
Task 4: Definition of a strategy to ensure the sustainability of data collection and accessibility
— the contractor shall propose a strategy to ensure future sustainability of data collection and accessibility to re-users, including the roles of various stakeholders. This strategy may be different for each country in the scope of the pilot.
Task 5: Support tasks
This task concerns the consultation of stakeholders and awareness raising activities includes:
— involvement of stakeholders in the discussion and validation of the outcome of Tasks 1 and 2 via the organisation of min. 2 workshops,
— involving stakeholders for the data collection phase,
— involvement of stakeholders for the validation of the development of tools and documentation,
— a final conference where results from the pilot phase could be disseminated and discussed,
— possible synergies with other mobility related events to be explored,
— awareness-raising campaign in targeted countries showcasing the results of Task 1.3.
Servicios - 561113-2019
Bélgica-Bruselas: Acción preparatoria — Herramienta intuitiva de información sobre regímenes normativos de acceso urbano y regional para vehículos
Anuncio de licitación
Servicios
Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Acción preparatoria — Herramienta intuitiva de información sobre regímenes normativos de acceso urbano y regional para vehículos
Número de referencia: MOVE/B4/2019-498
II.1.2)Código CPV principal
73120000 Servicios de desarrollo experimental
II.1.4)Breve descripción:
Dado el rápido desarrollo de las normativas de acceso de vehículos urbanos (UVAR) en la UE, el Parlamento Europeo consideró que una herramienta de información constituye un instrumento útil para los ciudadanos que viajan dentro de la UE.
Por consiguiente, el objetivo general de esta acción preparatoria es promover la información en tiempo real de los usuarios de carreteras sobre los regímenes de acceso urbano y regional.
El objetivo específico de esta licitación es la realización de un proyecto piloto centrado en permitir que los usuarios viales, en particular los automovilistas (tanto conductores profesionales como no profesionales), tengan una información completa de los regímenes de acceso urbano y regional. Esto incluye la consideración de los factores de habilitación, es decir, la estandarización y el suministro de datos para la integración de la información en herramientas tales como aplicaciones o dispositivos de navegación. E igualmente, la facilitación de la generación de la información necesaria para cumplimentar la normativa de la pasarela digital única.
El alcance geográfico de este piloto incluirá al menos 4 Estados miembros que cubran cerca del 80 % de UVAR existentes.
II.1.5)Valor total estimado
Valor IVA excluido: 1 000 000.00 EUR
II.1.6)Información relativa a los lotes
El contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.4)Descripción del contrato:
Tarea 1: Definición, estructuración e intercambio de datos UVAR
Sobre la base del perfil del proyecto DATEX definido por la acción de apoyo al programa DATEX II del MCE, el contratista propondrá una definición y estructuración de los datos UVAR y, junto con los expertos de DATEX, definirá y desarrollará las interfaces necesarias que permitan el intercambio de dichos datos, teniendo en cuenta las bases de datos existentes y/o el trabajo ya realizado por otros actores (p.ej. el trabajo de FIA en la definición de los datos UVAR, el trabajo de la acción de apoyo al programa DATEX II del MCE). Como requisito mínimo, el contratista deberá:
— definir una estructura de series de datos pertinentes para la definición de las UVAR, que se debatirá con los actores correspondientes y será validada por los servicios de la Comisión;
—— definición y desarrollo de las interfaces necesarias (perfiles) que permitan el intercambio de los datos UVAR en el formato DATEX, en cooperación con la acción de apoyo al programa DATEX II del MCE;
—— definición de una plantilla (archivo Word), coherente con la estructura definida de datos UVAR, para la provisión de información UVAR que cumpla con la normativa de pasarela digital única;
—— cooperación con las autoridades competentes de los Estados miembros a fin de garantizar la accesibilidad de los datos UVAR en los puntos de acceso nacionales.
— Cooperar con los coordinadores nacionales de la pasarela digital única
Tarea 2: Recogida y mantenimiento de datos UVAR
El contratista propondrá disposiciones funcionales, técnicas y organizativas para la recogida y el mantenimiento de los datos UVAR, en las que describirá, en particular, las funciones de los diversos actores y los flujos de información entre ellos.
El contratista desarrollará las herramientas de soporte necesarias (código abierto y fácil de usar) para la recogida y mantenimiento, con el fin de ponerlas a disposición de las partes interesadas pertinentes (incluidas las redes de las ciudades) durante el proyecto y a posteriori.
El contratista recogerá y mantendrá todos los datos de UVAR durante la vigencia de la acción preparatoria, comprendidos dentro del alcance geográfico del proyecto.
— el contratista preparará y aplicará un procedimiento de aceptación para las herramientas y la documentación, del que participarán la Comisión y las partes interesadas pertinentes,
— organización de la recogida y el mantenimiento de todos los datos UVAR, comprendidos dentro del alcance geográfico del proyecto, por parte de las diversos partes interesadas, incluidas la formación de dichas partes interesadas y la definición de los procesos de validación. Si hubiera dificultades con la participación de las partes interesadas pertinentes, el contratista se ocupará de la recogida y el mantenimiento de los datos durante la vigencia de la acción preparatoria.
Tarea 3:
Esta tarea consiste en la integración de los datos UVAR a los que se accede desde los puntos nacionales de acceso mediante servicios de navegación y la prueba de la prestación de servicios a los usuarios finales de la información correspondiente. Esta tarea incluye igualmente las especificaciones, que serán validadas por los servicios de la Comisión, y la organización de un hackatón para programadores para utilizar los datos recogidos en la Tarea 2, con el fin de desarrollar aplicaciones específicas que provean información sobre los UVAR.
Tarea 4: Definición de una estrategia para asegurar la sostenibilidad de la recogida y accesibilidad de los datos
— el contratista deberá proponer una estrategia para garantizar la sostenibilidad futura de la recogida de datos y la accesibilidad para reutilizadores, incluidas las funciones de los diversos actores. Esta estrategia podría ser diferente para cada país comprendido en el alcance de este piloto.
Tarea 5: Tareas de apoyo
Esta tarea consiste en la consulta a las partes interesadas y en actividades de concienciación:
— participación de las partes interesadas en el debate y validación de los productos resultantes de las tareas 1 y 2 mediante la organización de un mínimo de 2 talleres,
— participación de las partes interesadas en la fase de recogida de datos,
— participación de las partes interesadas en la validación del desarrollo de herramientas y documentación,
— una conferencia final donde los resultados de la fase piloto puedan ser difundidos y debatidos,
— explorar sinergias posibles con otros eventos sobre movilidad,
— campaña de concienciación en países seleccionados que exhiban los resultados de la tarea 1.3).