Bygge og anlæg - 561555-2023
Danmark-Aalborg: Bygge- og anlægsarbejder
2023/S 179-561555
Udbudsbekendtgørelse
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af kontrakt om ombygning af og tilbygning til Jegstrupvej 3, 8361 Hasselager i totalentreprise
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45000000 Bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Proniq Ejendomme II A/S udbyder en kontrakt om ombygning af og tilbygning til Jegstrupvej 3, 8361 Hasselager i totalentreprise.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 100 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45213150 Opførelse af kontorhuse
45262700 Ombygningsarbejde
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Ejendommen beliggende Jegstrupvej 3, 8361 Hasselager, skal efter ombygningen udlejes til Bygningsstyrelsen. Dansk Politi v/ Rigspolitiet vil være ejendommens brugere.
Ejendommen skal bl.a. indrettes til ca. 230 kontorarbejdspladser med tilhørende møderum, kantine, bad, omklædning, arkiv og depotrum. Derudover skal ejendommen indrettet med en række understøttende rum med særlige funktioner, herunder blandt andet overnatningsrum samt overdækninger til tjenestebiler og P-pladser til private biler samt et antal ladestandere mv.
Der henvises til det øvrige udbudsmateriale for en nærmere beskrivelse af projektet, herunder særligt byggeprogrammet og kravspecifikationen med tilhørende bilag.