Tjenesteydelser - 562199-2023
Danmark-København: Uddannelsestilbud
2023/S 180-562199
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af lederudvikling i staten
Sagsnr.: 22-0310815
II.1.2)Hoved-CPV-kode
80500000 Uddannelsestilbud
II.1.4)Kort beskrivelse:
Administrations- og Servicestyrelsen udbyder på vegne af Medarbejder- og Kompetencestyrelsen kontrakter på lederudvikling i staten. Udbuddet er opdelt i 2 delaftaler:
Delaftale 1 vedr. udviklingsforløbet "Talent for ledelse" der skal understøtte og hjælpe ledelsestalenter i transitionen fra at være medarbejder til at være leder.
Delaftale 2 vedr. udviklingsforløbet "Ny leder i staten" der skal hjælpe nye ledere med at træde fuldt ind i ledelsesrollen og give dem et bredt netværk af andre nye ledere i staten.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Talent for ledelse
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
80532000 Uddannelse i virksomhedsledelse
80570000 Uddannelsestilbud til personlig udvikling
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Leverandøren skal opnå følgende ønskede organisatoriske effekter:
- Bidrag til attraktive og velfungerende arbejdspladser.
- Bedre resultatskabelse gennem handlekraftige, motiverende og nytænkende ledertalenter.
- Velforberedte og reflekterede lederaspiranter, som er parate til at påtage sig yderligere ansvar og træde ind i lederrollen.
- Øget fastholdelse af talent og et stærkere grundlag for rekruttering af ledere.
- Bedre tværgående samarbejde internt og eksternt f.eks. gennem et større netværk på tværs af staten.
Kontrakten indeholder udvikling og gennemførsel af 24 forløb, samt option på yderligere 24 forløb.
Ny leder i staten
Delkontraktnr.: 2
- Bedre resultatskabelse gennem handlekraftige, motiverende og nytænkende ledere.
- Ledere der formår at finde balancen mellem lederidentitet og faglig identitet.
- Øget fokus på kerneopgaven og forståelse af slutbrugeren.
Kontrakten indeholder udvikling og gennemførsel af 24 forløb samt option på yderligere 24 forløb.