Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:Referensnummer: FK 2022/017950-1
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod30199230 Kuvert
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen omfattar produktion och leverans av kuvert enligt krav och förutsättningar i upphandlingsdokumenten.
Försäkringskassans distributionscentral är en printcentral som handhar Försäkringskassans centrala utskick och är lokaliserad i Sundsvall. Utskick sker via maskinell kuvertering och under 2021 printades ca 6,5 miljoner kuvert där majoriteten var C5-kuvert.
Försäkringskassans distributionscentral distribuerar i dagsläget även brev för SPV, Arbetsförmedlingen E-hälsomyndigheten och Skolverket. Distribution kan även få ytterligare kunder under avtalsperioden. Om Distribution får ytterligare kunder kan sortimentet (kuverttyper) komma att utökas.
Försäkringskassan avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 10 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)30199230 Kuvert
30199710 Tryckta kuvert
30199711 Tryckta fönsterkuvert
30199712 Tryckta kuvert utan fönster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: