Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
EEA/CET/R0/23/002 — Klimaets risici og indvirkninger på børns sundhed
II.1.2)Hoved-CPV-kode90720000 Miljøbeskyttelse
II.1.4)Kort beskrivelse:
Bidrag til klima- og sundhedsobservatoriet — ETC/HE (SANTE SLA) — artikel 5 »Procedure«.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Det overordnede formål med dette udbud er at udvikle yderligere viden for at bidrage til forskellige kommende videnskabelige produkter og kommunikationsprodukter om sårbare grupper og specifikke sundhedsresultater fra miljørisici, specifikt:
— levering af fokuserede, opdaterede fakta og tal baseret på en gennemgang af litteraturen om de videnskabeligt dokumenterede virkninger af klimarisici på børns sundhed samt effektiviteten af politiske tiltag.