Dienstleistungen - 563127-2023
Finnland-Turku: Ausbildung des Personals
2023/S 180-563127
Soziale und andere besondere Dienstleistungen – öffentliche Aufträge
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Henkilöstön osaamisen kehittäminen
Referenznummer der Bekanntmachung: 456-2023
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
80511000 Ausbildung des Personals
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Turun kaupungin konsernihallinnon hankintapalvelut pyytää palveluntuottajilta osallistumishakemuksia toimittajarekisteriin liittyen henkilöstön osaamisen kehittämiseen palveluihin : (koulutus, valmennus ja kehittäminen). Turun kaupunki perustaa toimittajarekisterin palveluntuottajille alkaen 1.1.2024. Sopimus toimittajarekisteristä tehdään toistaiseksi voimassa olevaksi ja toimittajarekisteri on kaikkien kilpailutukseen osallistuvien (Turun kaupungin kaikkien palvelukokonaisuuksien, Pöytyän kunnan ja Oripään kaupungin) käytössä.
Kyse on hankintalain e-liitteen mukaisesta hankinnasta.
Hankittava palvelu sisältää 12 osakokonaisuutta:
1 Muutoksen johtaminen ja muutoksessa elämisen taidot
2 Moninaisuus yhteiskunnassa (johtaminen ja palvelut) – asukas- ja asiakaslähtöisyys, yhdenvertaisuus toiminnan kehittämisessä (yhteistyöverkostot, monikulttuurisuus, moniammatillisuus)
3 Haastavat asiakastilanteet ja turvallisuus (ratkaisukeskeisyys, vuorovaikutustaidot; myös maalittaminen ja some, uhkatilanteet)
4 Työhyvinvointia tukevan osaamisen kehittäminen: työyhteisökonfliktien selvittely, lähijohtajien kouluttaminen ja valmentaminen, (myös lähijohtaminen hybridityöskentelyssä) pois lukien työnohjaus ja ennakoiva työuravalmennus
5 Palveluiden elinkaaren johtaminen: prosessijohtaminen, prosessiosaamisen kehittäminen, LEAN-menetelmät
6 Palvelussuhdeasioiden verkkokoulutus
7 Projekti – ja hankejohtaminen
8 Digitalisaation edistäminen – asiakaspalvelun kehittäminen, kuntasektorin uudenlaisten älykkäiden tietoturvallisten palveluiden mahdollistaminen (esim. robotiikka, tekoäly, IOT)
9 Tiedolla johtaminen – Toiminnan muutoksen mahdollistaminen tiedolla johtamisella ja digitalisaatiolla. Systemaattinen tiedon hallinta: tiedon saatavuus, tiedon laatu, tiedon yhteen toimivuus ja uudelleen käytettävyys
10 EA-koulutus (SPR Hätäkoulutus, SPR EA1 koulutus, räätälöity EA-koulutus)
11 Alkusammutuskoulutus (Alkusammutus AS 1, räätälöity alkusammutus)
12 MAPA-koulutus tai vastaava
Ehdokkaalla tulee olla valmius aloittaa palvelun tuottaminen 1.1.2024.
Tilaaja ei sitoudu tiettyyn hankintamäärään tai -arvoon.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Muutoksen johtaminen ja muutoksessa elämisen taidot
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan muutoksen johtaminen ja muutoksessa elämisen taidot. Koulutuksella ja valmennuksella tuetaan henkilöstön muutoksen hallintaa ja nopeutetaan uuteen tilanteeseen sopeutumista. Tällä on merkitystä myös työyhteisön toimivuuden, tuloksellisuuden ja työhyvinvoinnin kannalta.
Palveluiden hankinta voidaan toteuttaa joko henkilöstöhallinnon tai työyksiköiden
lähijohtajien hankkimana tilanteissa, joissa on havaittu kehittämistarvetta.
Lisätiedot hankinnan kohteesta on ilmoitettu tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Moninaisuus yhteiskunnassa – asukas- ja asiakaslähtöisyys, yhdenvertaisuus toiminnan kehittämisessä
Los-Nr.: 2
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan moninaisuus yhteiskunnassa (johtaminen ja palvelut) – asukas- ja asiakaslähtöisyys palveluiden kehittämisessä, yhdenvertaisuus toiminnan kehittämisessä (yhteistyöverkostot, monikulttuurisuus, moniammatillisuus).
Syrjimättömyyden tulee lähteä päättäjätasolta ja palveluiden rakenteista. Yhdenvertaisuus tulee ottaa huomioon palveluiden suunnittelussa, strategioiden laadinnassa ja toiminnan arvioinnissa. Tarvittaessa vähemmistöryhmään kuuluvia tuetaan silloin, kun he ovat vaarassa jäädä eriarvoiseen asemaan. Kulttuurisensitiivisen työotteen toteuttaminen edistää syrjimättömien palveluiden toteutumista.
Haastavat asiakastilanteet ja turvallisuus
Los-Nr.: 3
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan haastavat asiakastilanteet ja turvallisuus (ratkaisukeskeisyys, vuorovaikutustaidot; myös maalittaminen ja some, uhkatilanteet). Koulutettavia asioita voivat olla mm. ogelmatilanteiden rauhoittaminen, asiakaspalvelun kehittäminen (vuorovaikutuksen kehittäminen, asiakaspalautteen vastaanottaminen) ja palautuminen stressaavista tilanteista.
esihenkilöiden hankkimana tilanteissa, joissa on havaittu kehittämistarvetta.
Työyhteisökonfliktien selvittely ja lähijohtajien kouluttaminen ja valmentaminen
Los-Nr.: 4
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan työhyvinvointia tukevan osaamisen kehittäminen: työyhteisökonfliktien selvittely ja vuorovaikutuksen kehittäminen sekä lähijohtajien taitojen kasvattaminen tässä teemassa (myös lähijohtaminen hybridityöskentelyssä) pois lukien työnohjaus, ja ennakoiva työuravalmennus.
Lähijohtajatyön tukeminen ja koulutus liittyen mm seuraaviin osa-alueisiin:
• ihmisten johtaminen
• asioiden ja toiminnan johtaminen
• muutosjohtaminen
• osaamisen, motivaation ja jaksamisen johtaminen
• työyhteisöongelmiin puuttuminen ja ratkominen
• henkilöstöasioiden toimintatavat ja vastuut
Palveluiden elinkaaren johtaminen (prosessijohtaminen, prosessiosaamisen kehittäminen, LEAN-menetelmät)
Los-Nr.: 5
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan palveluiden elinkaaren johtaminen: prosessijohtaminen, prosessiosaamisen kehittäminen, LEAN-menetelmät.
Mm. toiminnan kuvaaminen, kehittämien ja johtaminen prosessiajattelun mukaisesti. Tavoitteena parempi ymmärrys organisaation toiminnasta sekä toiminnan standardoinnin kautta saavutettavat tehokkuushyödyt ja lisäarvo kaupungin asukkaille.
Palvelussuhdeasioiden verkkokoulutus
Los-Nr.: 6
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan palvelussuhdeasioiden verkkokoulutus.
Projekti – ja hankejohtaminen
Los-Nr.: 7
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan projekti – ja hankejohtaminen: mm. projektinhallintamenetelmät ja -prosessit, kokonaisuuksien johtaminen, roolit, muutosjohtamisen tuki ja ohjaus sekä ongelmanratkaisu.
Digitalisaation edistäminen
Los-Nr.: 8
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan digitalisaation edistäminen – asiakaspalvelun digitalisaation edistäminen sekä kuntasektorin uudenlaisten älykkäiden tietoturvallisten palveluiden mahdollistaminen (esim. robotiikka, tekoäly, IOT).
Tiedolla johtaminen
Los-Nr.: 9
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan tiedolla johtaminen: toiminnan muutoksen mahdollistaminen tiedolla johtamisella ja digitalisaatiolla., mm. systemaattinen tiedon hallinta: tiedon saatavuus, tiedon laatu, tiedon yhteen- toimivuus ja uudelleen käytettävyys .
EA koulutus
Los-Nr.: 10
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan EA-koulutus: (SPR Hätäkoulutus, SPR EA1 koulutus, räätälöity EA-koulutus, esim.lasten EA-koulutus)
Alkusammutuskoulutus
Los-Nr.: 11
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan alkusammutus: Alkusammutus AS 1, räätälöity alkusammutus
MAPA-koulutus tai vastaava
Los-Nr.: 12
Hankinnan kohteena on koulutus ja valmennus liittyen teemaan MAPA-koulutus tai vastaava: haasteellisen käytöksen ennaltaehkäisy ja hallinta. Koulutuksen sisältö: työpaikkaväkivallan mahdollisuuden tunnistaminen ja siihen vastaaminen hoidollisesti. Sanattoman viestinnän merkitys kriisin etenemisessä. Asiakkaan rauhoittaminen ja avun tarjoaminen huolenpidon ja hyvinvoinnin periaatteita noudattaen.