Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Resultat av upphandlingsförfarandet
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Spårbyten Ådalsbanan, Pitebanan och Skelleftebanan.
Referensnummer: KOM-405556
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor
II.1.4)Kort beskrivning:
Objektet avser utförande av spårbyte.
Entreprenaden är uppdelad i 2 huvuddelar. Huvuddel 1 är en sträcka på Pitebanan (bdl 141)och en sträcka på Skelleftebanan (bdl 143), huvuddel 2 är Ådalsbanan sträckan Väs-teraspby-Långsele (bdl 232B).
Huvuddel 1 är ett renodlat spårbyte. Ballastrening utförs ej.
Huvuddel 2 innefattar förutom spårbyte även ballastrening, mark, el, signal och telearbeten.
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: