Dienstleistungen - 563308-2023
Rumänien-Râșnov: Datenübertragung
2023/S 180-563308
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
SERVICII AFERENTE SISTEMULUI DE SUPRAVEGHERE VIDEO IN ORASUL RASNOV JUDETUL BRASOV
Referenznummer der Bekanntmachung: 4443353_2023_PAAPD1399974
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72318000 Datenübertragung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Contractul presupune instalarea unui Sist de Supraveghere Video public cu 153 camere din care 148 de camere video fixe, din care 12 bucati vor avea functii de recunoastere a numerelor de inmatriculare a autovehiculelor (LPR) si 5 camere video mobile, instalarea la sediul Politiei Locale din Orasul Rasnov,str.Piata Unirii,nr. 12, a echipamentelor necesare pentru stocarea imaginilor video si monitorizarea acestora.Va fi asigurata transmisia continua 24h din 24, 7 zile din 7, la parametrii si specificatiile tehnice obligatorii impuse prin doc de atribuire in integralitatea sa. Se va incheia un contract de prestari servicii:A) In primele 5 luni se vor desfasura serviciile aferente SISTEMULUI DE SUPRAVEGHERE VIDEO IN ORASUL RASNOV JUDETUL BRASOV,de PUNERE IN FUNCTIUNE si INSTRUIRE/PREGATIRE PERSONAL; B) Plata abonament lunar timp de 36 luni - supraveghere video pe baza de abonament–inclusiv asigurarea suportului tehnic din partea prestatorului pe toata perioada contractuala.Contractul intra in vigoare de la data semnarii de catre ambele parti si isi produce efectele pana la indeplinirea de catre parti a tuturor obligatiilor contractuale.Plata abonamentul lunar se va face de catre Aut Contr pe o perioada de 36 luni si numai dupa punerea in functiune realizata pe baza unui Proces-Verbal de punere in functiune a sistemului video.Plata serviciilor lunare va include si costul echipamentelor si infrastucturii de transmisii de date, iar acestea vor reveni Aut Contr la finalizarea perioadei contractuale de 41 luni.Abonamentul lunar se raporteaza la pretul unitar pe camera si va include suport tehnic si intretinerea tehnica.Serviciile care formează obiectul procedurii de achiziţie presupun şi proiectarea si avizarea proiectului în conformitate cu L333/2003 şi HG301/2012,in vederea avizarii sistemului de supraveghere video la Inspectoratul General de Politie Romana.In vederea ofertarii, Aut contr pune la dispozitia operatorilor economici documentația tehnico-economica pentru Sist de supraveghere video al Orasului Rasnov.Întregul sistem de supraveghere video va fi compus din 153 camere video,costurile pentru o eventuală extindere sunt scalabile in funcţie de necesităţile Aut Contr,acestea rezumându-se doar la costurile efective ale camerelor de supravegheat şi a licenţelor din partea software-ului de înregistrare.Subsistemele instalate vor fi compuse din camere de supraveghere video de tip IP de înaltă rezoluţie minim 2MP pentru camere video mobile,minim 5MP pentru camere video fixe si minim 2MP pentru camerele LPR,alimentare cu surse de alimentare prevăzute cu backup,switch-uri aferente şi media convertoare.Acestea din urmă vor fi montate în dulapuri metalice dedicate prevăzute cu securizare şi rezistenţă la intemperii.Camerele video vor fi montate pe spaţiul public,vor fi semnalizate prin panouri de avertizare şi vor monitoriza punctele de interes şi zonele adiacente acestora.Camerele vor avea carcasa exterioară rezistentă la condiţii meteo extreme şi vor fi montate pe stâlpii prezenţi în locaţie, dacă este cazul pe stâlpi noi speciali pentru CCTV,sau, n cazuri excepţionale,pe faţadele clădirilor publice.Unităţile de înregistrare vor fi instalate în dispeceratul video în condiţii optime de funcţionare.Aici vor fi afişate informaţiile culese,pe 4 monitoare LCD.Camerele video vor fi conectate la reţeaua de transmisie date.Pt o mai bună administrare a întregului sistem s-a prevăzut un server de administrare.Aut Contr isi rezerva dreptul de a recupera de la prestator orice prejudicii care vor fi generate de intarziere cauzate de erorile/lipsa de profesionalism,de nerespectarea obligatiilor conform legislatiei in vigoare.Orice referire din cuprinsul prezentei documentatii de atribuire la standarde,licente,procedee speciale,marci,etc. vor fi considerate ca purtand mentiunea „sau echivalent”.Clarificarile se pot solicita cu cel putin 20 de zile anterior datei limita de depunere oferte.Aut va raspunde cu 10 zile anter datei limita de depunere.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 4 360 191.49 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
32323500 Video-Überwachungssystem
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Contractul presupune instalarea unui Sistem de Supraveghere Video public cu 153 camere din care 148 de camere video fixe, din care 12 bucati vor avea functii de recunoastere a numerelor de inmatriculare a autovehiculelor (LPR) si 5 camere video mobile, instalarea la sediul Politiei Locale din Orasul Rasnov, str. Piata Unirii, nr. 12, a echipamentelor necesare pentru stocarea imaginilor video si monitorizarea acestora. Va fi asigurata transmisia continua 24h din 24, 7 zile din 7, la parametrii si specificatiile tehnice obligatorii impuse prin documentatia de atribuire in integralitatea sa. Se va incheia un contract de prestari servicii:
A) In primele 5 luni se vor desfasura serviciile aferente SISTEMULUI DE SUPRAVEGHERE VIDEO IN ORASUL RASNOV JUDETUL BRASOV, de PUNERE IN FUNCTIUNE si INSTRUIRE / PREGATIRE PERSONAL
B) Plata abonament lunar timp de 36 luni - supraveghere video pe baza de abonament – inclusiv asigurarea suportului tehnic din partea prestatorului pe toata perioada contractuala.
Contractul intra in vigoare de la data semnarii de catre ambele parti si isi produce efectele pana la indeplinirea de catre parti a tuturor obligatiilor contractuale.
Plata abonamentul lunar se va face de catre Autoritatea Contractanta pe o perioada de 36 luni si numai dupa punerea in functiune realizata pe baza unui Proces-Verbal de punere in functiune a sistemului video.
Plata serviciilor lunare va include si costul echipamentelor si infrastucturii de transmisii de date, iar acestea vor reveni Autoritatii Contractante la finalizarea perioadei contractuale de 36 luni.
Abonamentul lunar se raporteaza la pretul unitar pe camera si va include suport tehnic si intretinerea tehnica.
Serviciile care formează obiectul procedurii de achiziţie presupun şi proiectarea si avizarea proiectului în conformitate cu L333/2003 şi HG301/2012, in vederea avizarii sistemului de supraveghere video la Inspectoratul General de Politie Romana.
In vederea ofertarii, Autoritatea contractanta pune la dispozitia operatorilor economici documentația tehnico-economica pentru Sistemul de supraveghere video al Orasului Rasnov.
Întregul sistem de supraveghere video va fi compus din 153 camere video, costurile pentru o eventuală extindere sunt scalabile in funcţie de necesităţile Autoritatii Contractante, acestea rezumându-se doar la costurile efective ale camerelor de supravegheat şi a licenţelor din partea software-ului de înregistrare.
Subsistemele instalate vor fi compuse din camere de supraveghere video de tip IP de înaltă rezoluţie minim 2MP pentru camere video mobile, minim 5MP pentru camere video fixe si minim 2MP pentru camerele LPR, alimentare cu surse de alimentare prevăzute cu backup, switch-uri aferente şi media convertoare. Acestea din urmă vor fi montate în dulapuri metalice dedicate prevăzute cu securizare şi rezistenţă la intemperii.
Camerele video vor fi montate pe spaţiul public, vor fi semnalizate prin panouri de avertizare şi vor monitoriza punctele de interes şi zonele adiacente acestora.
Camerele vor avea carcasa exterioară rezistentă la condiţii meteo extreme şi vor fi montate pe stâlpii prezenţi în locaţie, dacă este cazul pe stâlpi noi speciali pentru CCTV, sau, în cazuri excepţionale, pe faţadele clădirilor publice.
Unităţile de înregistrare vor fi instalate în dispeceratul video în condiţii optime de funcţionare.
Aici vor fi afişate informaţiile culese, pe 4 monitoare LCD.
Camerele video vor fi conectate la reţeaua de transmisie date.
Pentru o mai bună administrare a întregului sistem s-a prevăzut un server de administrare.
Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a recupera de la prestator orice prejudicii care vor fi generate de intarziere cauzate de erorile/lipsa de profesionalism, de nerespectarea obligatiilor conform legislatiei in vigoare.
Orice referire din cuprinsul prezentei documentatii de atribuire la standarde, licente, procedee speciale, marci, etc. vor fi considerate ca purtand mentiunea „sau echivalent” .
Clarificarile se pot solicita cu cel putin 20 de zile anterior datei limita de depunere oferte. Autoritatea va raspunde cu 10 zile anterior datei limita de depunere oferte.
Se va incheia un contract de prestari servicii:
B) Plata abonament lunar timp de 36 luni - supraveghere video pe baza de abonament – inclusiv asigurarea suportului tehnic din partea prestatorului pe toata perioada contractuala.Contractul intra in vigoare de la data semnarii de catre ambele parti si isi produce efectele pana la indeplinirea de catre parti a tuturor obligatiilor contractuale.
In primele 5 luni se vor desfasura serviciile aferente SISTEMULUI DE SUPRAVEGHERE VIDEO IN ORASUL RASNOV JUDETUL BRASOV de PUNERE IN FUNCTIUNE si INSTRUIRE / PREGATIRE PERSONAL.
Plata abonamentului lunar se va face de catre Autoritatea Contractanta pe o perioada de 36 luni si numai ulterior punerii in functiune a sistemului.
La finalizarea perioadei contractuale de 36 luni, toate echipamentele si infrastructura de transmisii de date aferente sistemului vor fi transferate cu titlu gratuit Institutiei Orasul Rasnov.
Descrierea detaliata a obiectului contractului este disponibila in documentatia de atribuire.
Valoarea estimata: 4.360.191,49 lei fara TVA