Lieferungen - 563890-2023
Griechenland-Athen: Elektrische Motoren, Generatoren und Transformatoren
2023/S 180-563890
Bekanntmachung einer Änderung
Änderung eines Vertrags/einer Konzession während der Laufzeit
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
«Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την επέκταση κέντρου δεδομένων και υπηρεσιών για όλα τα δημόσια νοσοκομεία στο πλαίσιο του ΥΕ3 «Επέκταση του κέντρου δεδομένων για την Υγεία»
Referenznummer der Bekanntmachung: 10156/03-08-2021
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
31100000 Elektrische Motoren, Generatoren und Transformatoren
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
«Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την επέκταση κέντρου δεδομένων και υπηρεσιών για όλα τα δημόσια νοσοκομεία»
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
31154000 Unterbrechungsfreie Stromversorgung
31200000 Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen
31321200 Nieder- und Mittelspannungskabel
31625000 Einbruchs- und Feuermelder
31625100 Brandmeldesysteme
32235000 Betriebsüberwachungssystem
34928200 Zäune
42512000 Klimaanlagen
71700000 Kontroll- und Überwachungsleistungen
44211100 Mobile, modulare Containergebäude
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung zum Zeitpunkt des Abschlusses des Vertrags:
Το αντικείμενο της παρούσας Σύμβασης είναι η προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την επέκταση κέντρου δεδομένων και υπηρεσιών για όλα τα δημόσια νοσοκομεία, στο πλαίσιο της Πράξης «Παροχή προηγμένων δικτυακών-υπολογιστικών υπηρεσιών σε Νοσοκομειακές Μονάδες σε περιβάλλον υπολογιστικού νέφους με στόχο την υποστήριξη του κλινικού έργου, την ενίσχυση της ερευνητικής τους δραστηριότητας και τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας του τομέα υγείας». Ο εξοπλισμός θα εγκατασταθεί σε χώρο που θα παραχωρηθεί για τον σκοπό αυτό. Το έργο περιλαμβάνει τα εξής:
• Ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος (H/Z): θα γίνει προμήθεια και εγκατάσταση H/Z, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί σε εφεδρική λειτουργία (1+1 mutual standby) του υφιστάμενου ζεύγους αντίστοιχης ισχύος, Η/Ζ Cummins-Stamford
• Σύστημα κλιματισμού: θα γίνει προμήθεια και εγκατάσταση συστήματος κλιματισμού για την διατήρηση των περιβαλλοντικών συνθηκών του χώρου στα επιθυμητά επίπεδα και την κάλυψη του 100% του θερμικού φορτίου που παράγεται από τον υπό εγκατάσταση εξοπλισμό.
• Ολοκληρωμένο σύστημα μεταγωγής πηγών Η/Ζ, αδιάλειπτης τροφοδοσίας και διανομής ισχύος: θα γίνει προμήθεια και εγκατάσταση Πινάκων Χαμηλής Τάσης, συστήματος γείωσης και αντικεραυνικής προστασίας, συστήματος διανομής ισχύος προς τον εξοπλισμό από υφιστάμενα συστήματα αδιάλειπτης τροφοδοσίας, καθώς και από το υπό εγκατάσταση Η/Ζ. Συγκεκριμένα, θα υπάρχει πίνακας μεταγωγής των δύο Η/Ζ και πρόβλεψη ενός διακόπτη για την παράκαμψη της μεταγωγής σε περίπτωση σφάλματός της και ενός διακόπτη για τη σύνδεση εξωτερικού φορτίου αντίστοιχης ισχύος με το προμηθευόμενο.
• Εξοπλισμός διαμόρφωσης χώρου: θα γίνει προμήθεια και εγκατάσταση ικριωμάτων για την τοποθέτηση του εξοπλισμού. Τα ικριώματα θα ακολουθούν το πρότυπο των 19" πλάτους. Επίσης, θα διαμορφωθεί ο εξωτερικός χώρος για την εγκατάσταση του νέου Η/Ζ και θα γίνουν οι κατάλληλες εγκαταστάσεις για την όδευση των Η/Μ δικτύων και της δομημένης καλωδίωσης με γνώμονα την ασφάλεια και τη συνεργασία με την υφιστάμενη εγκατάσταση.
• Συστήματα παρακολούθησης κέντρου δεδομένων και φυσικής ασφάλειας χώρου: θα γίνει προμήθεια και εγκατάσταση συστήματος παρακολούθησης των υποδομών του κέντρου δεδομένων, καθώς και συστημάτων φυσικής ασφάλειας, όπως σύστημα πυρανίχνευσης-πυρόσβεσης, σύστημα ελέγχου πρόσβασης, σύστημα συναγερμού, σύστημα βιντεοεπιτήρησης (CCTV), σύστημα ανίχνευσης και απορροής υδάτων κλπ. και ενσωμάτωσή του στα υφιστάμενα συστήματα ενεργειακής παρακολούθησης και φυσικής ασφάλειας του χώρου.
Λόγω της κρισιμότητας της υποδομής, θα εξασφαλίζεται η αδιάλειπτη λειτουργία του εξοπλισμού καθώς και ανάνηψή του από σφάλμα με εφεδρικό εξοπλισμό σε αναμονή, ενώ η λειτουργία του υφιστάμενου εξοπλισμού δεν πρέπει να διαταραχθεί από τις εργασίες επέκτασης. Επίσης, τα συστήματα θα ενσωματώνουν - όπου είναι αυτό εφικτό - νέες τεχνολογίες που επιτρέπουν τη μείωση της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας και συνεπώς και του συνολικού λειτουργικού κόστους. Ο Ανάδοχος θα προσφέρει υπηρεσίες εγγύησης, υποστήριξης και συντήρησης της υποδομής, ενώ θα υπάρχει η δυνατότητα απομακρυσμένης παρακολούθησης παραμέτρων λειτουργίας και αποστολή προειδοποιήσεων σε περιπτώσεις δυσλειτουργίας ή κρίσιμων βλαβών.
Επιπλέον, πολύ σημαντικό παράγοντα αποτελεί και η διαθεσιμότητα του κέντρου δεδομένων και υπηρεσιών. Στόχος αποτελεί η διαθεσιμότητα του κέντρου δεδομένων και υπηρεσιών να ανέρχεται ετησίως σε τιμή της τάξης του 99,75%.