Lieferungen - 563951-2023
Rumänien-București: Baustoffe und Zubehör
2023/S 180-563951
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Furnizarea de produse/materiale necesare pentru executarea unor lucrări de investiții de mică amploare, respectiv lucrări de intervenție fără autorizație de construire în cadrul obiectivului “Transformare Magazii alimente în Magazii alimente și ateliere tâmplărie - Penitenciar Rahova”, în regie proprie cu persoane private de libertate
Referenznummer der Bekanntmachung: 9941693_2023_PAAPD1433898
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
44100000 Baustoffe und Zubehör
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Autoritatea contractantă intenționează să încheie un contract de achiziție publică ce va avea ca obiect furnizarea de produse/materiale necesare pentru realizarea unei investiții de mică amploare, respectiv lucrări de intervenție fără autorizație de construire la obiectivul “Transformare Magazii alimente în Magazii alimente și ateliere tâmplărie - Penitenciar Rahova”, în regie proprie cu persoane private de libertate.
Descrierea produselor/materialelor și cantitățile solicitate se regăsesc în documentul <<ANEXĂ - NECESAR DE PRODUSE/MATERIALE PENTRU EFECTUAREA INVESTIȚIEI DE MICĂ AMPLOARE FĂRĂ AUTORIZAȚIE DE CONSTRUIRE - ”Transformare Magazii alimente în Magazii alimente și ateliere tâmplărie”, PRB 110021 - CANTITĂȚI, VALORI ESTIMATE ȘI SPECIFICAȚII TEHNICE>>, document înregistrat cu nr. 51179 din 05.09.2023.
Durata contractului de achiziție publică va fi de 30 de zile calendaristice de la semnarea acestuia de către ambele părți.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 243 363.87 RON
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
În contextul elaborării noului plan de acțiune revizuit pentru perioada 2020-2025 în executarea hotărârii – pilot Rezmiveș și alții împotriva României pronunțată de către Curtea Europeană a Drepturilor Omului, raportat la demersurile Administrației Naționale a Penitenciarelor pentru extinderea și modernizarea spațiilor de cazare și având în vedere Legea nr. 169/2017 pentru modificarea Legii nr. 254/2013 privind executarea pedepselor și a măsurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal, O.M.J. nr. 2772/C/2017 din 17 octombrie 2017 pentru aprobarea Normelor minime obligatorii privind condițiile de cazare a persoanelor private de libertate, Penitenciarul București Rahova a identificat posibilitatea inființării de noi locuri de cazare, destinate custodierii de persoane private de libertate repartizate in regimul semideschis de executare.
Pentru realizarea locurilor noi de cazare este necesară realizarea obiectivului de investiție “Transformare Magazii alimente în Magazii alimente și ateliere tâmplărie - Penitenciar Rahova”.
În cadrul Penitenciarului București Rahova au fost realizate locuri de cazare specifice regimului semideschis de executare a pedepsei privative de libertate in cadrul Atelierului de tîmplărie drept urmare atelierul de tâmplărie va fi mutat în pavilionul DEPOZIT ALIMENTE - I+J prb 110021. În spațiile unde urmează a fi mutat atelierul de tâmplărie la momentul actual nu se desfășoară activități sau, după caz, se desfășoară activități reduse, întrucât prezintă următoarele deficiențe:
- depozitul alimente nu este folosit la capacitatea maximă de stocare și producție, prezintă spații libere neutilizate pentru perioade îndelungate, acest fapt contribuind la degradarea în timp a construcției;
- spațiile identificate, destinate depozitării de alimente, nu sunt compartimentate pentru a satisface nevoile funcționale ale unui atelier de tâmplarie ;
- inexistența de grupuri sanitare care să asigure condițiile de igienă corespunzătoare pentru funcționarea atelierului de tâmplărie;
- pavilionul nu este racordat la rețeaua de distribuție a agentului termic;
- degradări, umflături și desprinderi pe mici porțiuni a tencuielii și a finisajelor cu glet/tinci;
- prezența unor desprinderi la nivelul pardoselii-sapă desprinsă;
- inexistența conductelor de alimentare cu apă și a conductelor de scurgere care să deservească grupurile sanitare aferente punctului de lucru relocat;
- corpuri electrice/prize nefuncționale și insuficiente, precum si conductoti electrici vechi, care au depășit durata de folosință și care prezintă pericol de scurtcircuitare si necesită înlocuire.
Realizarea obiectivului de investiție propus va duce la:
- relocarea și “Transformare Magazii alimente în Magazii alimente și ateliere tâmplărie în cadrul Penitenciarului București Rahova, ceea ce ar duce la posibilitatea efectuării de mobilier și alte produse;
- creșterea capacității de cazare la nivelul unității;
- respectarea demnității umane și a standardelor minime sanitare și de igienă;
- creșterea duratei de viață a construcției care reprezintă principala componentă a pavilionului;
- respectarea prevederilor O.M.J. nr. 2772/C/2017 din 17 octombrie 2017 pentru aprobarea Normelor minime obligatorii privind condițiile de cazare a persoanelor private de libertate.