Bauleistung - 564343-2023
Rumänien-Craiova: Instandhaltung von Fernstraßen
2023/S 180-564343
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Bauauftrag
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
“Acord cadru-Lucrari de intretinere periodica – Covoare asfaltice, Anul I-Anul IV- Lot 1-SDN Craiova, Lot 2-SDN Dr. Tr. Severin , Lot 3-SDN Tg. Jiu, Lot 4-SDN Rm. Valcea, Lot 5-SDN Slatina, Lot 6-SDN Orsova”
Referenznummer der Bekanntmachung: 16054368/2022/1753/S/1+2
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
45233139 Instandhaltung von Fernstraßen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Executie Lucrari de intretinere periodica – Covoare asfaltice, Anul I-Anul IV- Lot 1-SDN Craiova, Lot 2-SDN Dr. Tr. Severin , Lot 3-SDN Tg. Jiu, Lot 4-SDN Rm. Valcea, Lot 5-SDN Slatina, Lot 6-SDN Orsova.
Executantul va avea in sarcina executia de covoare asfaltice, executia de marcaje rutiere si completari acostamente pe sectoarele pe care s-au executat covoarele asfaltice.
Precizari:
1. Garantia lucrarilor este de 36 luni (inclusiv marcaje) de la incheierea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor, proces verbal semnat fara obiectiuni.
2. Nu este necesara obtinerea autorizatiei de construire.
Nota:
A) In temeiul art.160 alin 1 din Legea 98/2016, modificata si completata, termenul limita pana la care operatorii economici interesati de participarea la procedura de achizitie publica au dreptul de a solicita clarificari in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
B) Conform obligatiei prevazute la art.160 alin 2 din Legea 98/2016, modificata si completata, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A), va pune autoritatea contractanta in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B) si drept urmare orice solicitare de clarificare in afara termenelor mentionate se va considera tardiva.
C) Atat solicitarile de clarificari ale operatorilor economici in legatura cu documentatia de atribuire, cat si raspunsul autorităţii contractante la solicitările de clarificări sau informaţii suplimentare, primite în condiţiile art. 160 alin. (1) din Lege, se postează în SEAP la secţiunea specifică, disponibilă în sistemul informatic.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: ja
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Lot 1-SDN Craiova
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Lucrari propuse:
• DRDP Craiova pentru lotul SDN Craiova a selectat 2 tipuri de covoare asfaltice care se vor executa in perioada anul I – anul IV, dupa cum urmeaza:
1. Covor asfaltic cu beton asfaltic tip MAS16 si MAS16 cu preluare de denivelari:
a) Covor cu mixtura asfaltica stabilizata tip MAS16 in grosime de 4cm + un strat de egalizare pentru preluare denivelari in grosime medie de 2cm;
Se aplica pe:
- DN 6 km 233+000 – 238+350 clasa tehnica 1;
238+350 – 253+000 clasa tehnica 2;
253+000 – 265+000 clasa tehnica 2;
265+000 – 268+389 clasa tehnica 3;
- DN 65 km 3+866 – 7+650 clasa tehnica 1;
7+650 – 9+200 clasa tehnica 2;
14+333 – 21+250 clasa tehnica 2;
Cu exceptia podurilor si a intersectiilor cu drumurile laterale asfaltate.
b) Covor cu mixtura asfaltica stabilizata tip MAS16 in grosime de 4cm precedat de frezare pe 4cm grosime medie:
- toate suprafetele podurilor si pe 10 m la capetele rampelor de pe DN 54A km 29+000 – 44+174, DN 6 km 233+000 – 268+389, DN 65 km 3+866 – 9+200 / 14+333 – 21+250, DN 56A km 0+000 – 17+120 si DN 6B km 2+850 – 33+210;
- pe toate zonele de intersectie ale DN 6 km 233+000 – 265+000, DN 65 km 3+866 – 9+200 / 14+333 – 21+250 cu drumurile laterale asfaltate;
- pe sectoarele cu profil de strada (parte carosabila incadrata cu borduri denivelate) de la pct. a).
2. Covor asfaltic mixtura asfaltica stabilizata tip BA16 si BA16 cu preluare de denivelari:
a) Covor cu mixtura asfaltica stabilizata tip BA16 in grosime de 4cm + un strat de egalizare pentru preluare denivelari in grosime medie de 2cm;
- DN 54A km 29+000 – 44+174 clasa tehnica 4;
- DN 56A km 0+000 – 17+120 clasa tehnica 3;
- DN 6B km 2+850 – 33+210 clasa tehnica 3.
b) Covor cu mixtura asfaltica stabilizata tip BA16 in grosime de 4cm precedat de frezare pe 4cm grosime medie:
- pe toate zonele de intersectie ale DN 54A km 29+000 – 44+174, DN 56A km 0+000 – 17+120, DN 6B km 2+850 – 33+210 cu drumurile laterale asfaltate;
- pe sectoarele de cu profil de strada (parte carosabila incadrata cu borduri denivelate) de la pct. a).
Conditiile tehnice de calitate a covoarelor asfaltice pe fiecare tip in parte sunt cuprinse in „CAIETUL DE SARCINI LUCRARILOR DE INTRETINERE PERIODICA PRESCRIPTII GENERALE PENTRU EXECUTIE COVOARE ASFALTICE".
Pe sectoarele de drum pe care se vor executa covoare asfaltice se vor executa marcaje rutiere permanente in strat gros (termoplastic), fiind precedate de marcaje provizorii in strat subtire (temporar).
Marcajele rutiere au ca scop organizarea circulatiei, avertizarea sau ghidarea participantilor la trafic rutier si pot fi utilizate solidar sau in combinatie cu alte mijloace de semnalizare pentru a consolida sau a clarifica semnificatia acestora.
Conditiile tehnice de calitate a marcajelor rutiere sunt cuprinse in „CAIETUL DE SARCINI lucrari de „Marcaje rutiere executate pe reteaua de drumuri nationale si autostrazi”.
Pentru siguranta circulatiei se vor respecta „Normele Metodologice emise de Ministerul de Interne si Ministerul Transporturilor cu nr. 1112/411 din 04.04.2000 si nr. 08.06.2000" privind conditiile de inchidere a circulatiei si de instituire a restrictiilor de circulatie in vederea executarii de lucrari in zona drumului public. Pe timpul lucrarilor se vor semnaliza corespunzator punctele de lucru, iar dirijarea circulatiei se va face cu piloti de circulatie pe timpul executiei lucrarilor.
Lot 5 - SDN Slatina
Los-Nr.: 5
• DRDP Craiova pentru lotul SDN Slatina a selectat 2 tipuri de covoare asfaltice care se vor executa in perioada anul I – anul IV, dupa cum urmeaza:
1. Covor asfaltic cu mixtura asfaltica stabilizata tip MAS16 si MAS16 cu preluare de denivelari:
a) Covor cu mixtura asfaltica stabilizata tip MAS 16 in grosime de 4cm + un strat de egalizare pentru preluare denivelari in grosime medie de 2cm;
- DN 65 km 71+000 - 90+050 clasa tehnica 2;
21+250 - 33+000 clasa tehnica 2;
43+000 - 49+000 clasa tehnica 2;
63+500 - 71+000 clasa tehnica 2;
b) Covor cu mixtura asfaltica stabilizata tip MAS 16 in grosime de 4cm precedat de frezare pe 4cm grosime medie:
- toate suprafetele podurilor si pe 10 m la capetele rampelor;
- pe toate zonele de intersectie cu drumurile laterale asfaltate.
- pe zonele cu profil de strada.
2. beton asfaltic tip BA16 si BA16 cu preluare de denivelari:
a) Covor cu beton asfaltic tip BA16 in grosime de 4cm + un strat de egalizare pentru preluare denivelari in grosime medie de 2cm;
- DN 54A km 16+000 - 29+000 clasa tehnica 4;
- DN 64 km 2+000 - 34+000 clasa tehnica 3;
- DN 54 km 27+620 - 54+500 clasa tehnica 4;
1+550 – 21+510 clasa tehnica 3;
21+510 - 23+600 clasa tehnica 4;
- DN 67B km 117+350 - 120+365 clasa tehnica 4;
1 20+365 -158+200 clasa tehnica 4;
- toate suprafetele podurilor si pe 10 m la capetele rampelor.
Lot 6-SDN Orsova
Los-Nr.: 6
• DRDP Craiova pentru lotul SDN Orsova a selectat 2 tipuri de covoare asfaltice care se vor executa in perioada anul I – anul IV, dupa cum urmeaza:
- DN 6 km 343+200 - 370+500 clasa tehnica 2;
b) Covor cu mixtura asfaltica stabilizata tip MAS 16 in grosime de 4cm precedat de frezare pe 4cm grosime medie se aplica pe:
- pe zonele cu intersectiile cu drumurile laterale asfaltate.
2. Covor asfaltic mixtura asfaltica tip BA16 si BA16 cu preluare de denivelari:
a) Covor cu mixtura asfaltica tip BA16 in grosime de 4cm + un strat de egalizare pentru preluare denivelari in grosime medie de 2cm;
- DN 67D km 85+825 - 89+700 clasa tehnica 4;
- DN 57 km 25+000 - 38+000 clasa tehnica 4;
50+070 - 52+500 clasa tehnica 4;
Lot 4-SDN Ramnicu Valcea
Los-Nr.: 4
• DRDP Craiova pentru lotul SDN Rm. Valcea a selectat 2 tipuri de covoare asfaltice care se vor executa in perioada anul I – anul IV, dupa cum urmeaza:
- DN 7 km 159+759-174+870 clasa tehnica 1;
180+780-182+780 clasa tehnica 1;
208+000-214+000 clasa tehnica 2;
236+000-238+197 clasa tehnica 2;
- DN 67 km 136+720 – 152+700 clasa tehnica 1;
178+770 – 198+769 clasa tehnica 2;
2. mixtura asfaltica stabilizata tip BA16 si BA16 cu preluare de denivelari:
- DN 7A km 0+000-22+000 clasa tehnica 4;
40+000-63+000 clasa tehnica 4;
- DN 64 km 66+605-92+434 clasa tehnica 3;
101+400-105+960 clasa tehnica 3;
120+474-135+434 clasa tehnica 3;
- DN 67 km 135+500 – 136+720 clasa tehnica 3;
152+700 – 165+500 clasa tehnica 3;
165+500 – 178+770 clasa tehnica 3;
- DN 7CC km 0+000-1+637 clasa tehnica 3;
Lot 3-SDN Targu Jiu
Los-Nr.: 3
• DRDP Craiova pentru lotul SDN Tg. Jiu a selectat 2 tipuri de covoare asfaltice care se vor executa in perioada anul I – anul IV, dupa cum urmeaza:
- DN 67 km 60+550 - 63+260 clasa tehnica 2;
85+795 – 99+400 clasa tehnica 2;
2. Covor asfaltic cu beton asfaltic tip BA16 si BA16 cu preluare de denivelari:
- DN 67 km 39+150 – 52+850 clasa tehnica 3;
54+050 – 60+550 clasa tehnica 3;
99+400-114+620 clasa tehnica 3;
114+620-129+000 clasa tehnica 3;
133+000-135+500 clasa tehnica 3;
Lot 2 – SDN DROBETA TURNU SEVERIN
Los-Nr.: 2
• DRDP Craiova pentru lotul SDN Severin a selectat 2 tipuri de covoare asfaltice care se vor executa in perioada anul I – anul IV, dupa cum urmeaza:
1. Covor asfaltic cu mixtura asfaltica stabilizata tip MAS16:
- DN 6 km 298+000 – 313+000 clasa tehnica 2;
- DN 6 km 313+000 – 328+000 clasa tehnica 2;
- DN 56A km 69+422 – 79+147 clasa tehnica 2.
- DN 56A km 17+120-40+700 clasa tehnica 3;
40+700 – 69+422 clasa tehnica 3;