II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Dynaaminen hankintajärjestelmä: Ketterä kulttuuri ja digitaalinen asiakaskokemus
Número de referencia: YLE20190077
II.1.2)Código CPV principal79411100 Servicios de consultoría en desarrollo comercial
II.1.4)Breve descripción:
Dynaamisen hankintajärjestelmän (DPS) kohteena on Ketterä kulttuuri ja digitaalinen asiakaskokemus.
Tämä dynaaminen hankintajärjestelmä on jaettu sen sisällä hankittavien palveluiden perusteella 3 luokkaan:
1) Liiketoiminnan kehittäminen
2) Kehittämisen kulttuuri
3) Asiakaskokemuksen kehittäminen ja palvelumuotoilu.
Tarjoajaehdokas voi jättää osallistumishakemuksen koskien 1 tai useampaa yllä mainituista luokista. Jokaisella luokalla on omat soveltuvuusvaatimuksensa referenssivaatimuksien muodossa. Hankinnat tehdään dynaamisen hankintajärjestelmän luokkien sisällä erillisinä tarjouspyyntöinä. Dynaamisen hankintajärjestelmän kesto on 48 kuukautta. Palveluiden kilpailutukset voivat ajoittua koko dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaoloajalle.
II.1.5)Valor total estimadoValor IVA excluido: 6 000 000.00 EUR
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: sí
Pueden presentarse ofertas para todos los lotes
II.2)Descripción
II.2.1)Denominación:
Liiketoiminnan kehittäminen
Lote nº: 1
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)79411100 Servicios de consultoría en desarrollo comercial
II.2.4)Descripción del contrato:
Tähtää asiakaskeskeisyyden edistämiseen sekä yhteisen suunnan ja strategioiden luomiseen liiketoimintatasolla. Asiakaslähtöisten, esim. palvelumuotoilun ja business agility -menetelmien hyödyntäminen on oleellinen osa tätä kokonaisuutta. Työ sisältää mm. fasilisointia, visio- ja strategiatyön tukemista sekä uusien mallien kehittämistä, soveltamista ja läpivientiä yhdessä yleläisten kanssa. Kohteena voi olla esim. digitaalisen asiakaskokemuksen kehittäminen.
II.2.1)Denominación:Lote nº: 2
79400000 Servicios de consultoría comercial y de gestión y servicios afines
Tavoitteena on mahdollistaa ja edistää asiakaskeskeistä ketterää ja kokeilevaa kulttuuria ja menetelmiä, joilla tuetaan ja mahdollistetaan liiketoiminnallinen kehitys. Uuden yrityskulttuurin ja johtamisen sekä ketterän kehityksen menetelmien laaja ymmärtäminen ja soveltaminen Ylelle ovat tässä keskeistä. Työ sisältää esim. fasilisointia, kokeilumenetelmien kehittämistä ja tiimien sekä tiimien välisen yhteistyön tukemista, innovatiivisten johtamismallien kehittämistä ja ketterän ajattelun valmennusta eri tarkoituksiin yhdessä yleläisten ja Ylen verkostojen kanssa.
Asiakaskokemuksen kehittäminen ja palvelumuotoilu
Lote nº: 3
73000000 Servicios de investigación y desarrollo y servicios de consultoría conexos
73120000 Servicios de desarrollo experimental
Asiakaskokemusta kehitetään Ylen nykyisissä ja tulevissa digitaalisissa palveluissa ja konteksteissa. Kehitystä ohjaa henkilökohtainen ja kokonaisvaltainen käyttökokemus sekä syvä asiakasymmärrys. Panostamme palveluiden älykkyyteen, vuorovaikutteisuuteen ja saumattomuuteen. Asiakaslähtöisten ja ketterien menetelmien hyödyntäminen on kehitystyön edellytys. Työ sisältää esimerkiksi UX-muotoilua, palvelupolkukokonaisuuksien kuvaamista, mahdollisten uusien palveluiden konseptointia, henkilökohtaista asiakaskokemusta ja uusia käyttöliittymiä palvelevien uusien sisältömuotojen kokeilua, prototypointia, käyttäjätutkimusta, visuaalista suunnittelua ja fasilitointia.