Varer - 564735-2023
Danmark-Aalborg: Industrimaskiner
2023/S 180-564735
Udbudsbekendtgørelse – forsyningsvirksomhed
Varer
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/25/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Ombygning af askesystem for L2 og L3
II.1.2)Hoved-CPV-kode
42000000 Industrimaskiner
II.1.4)Kort beskrivelse:
Nordværk I/S ejer, driver og producerer varme fra to affaldsforbrændingsanlæg (L2 og L3) på energianlægget i Hjørring beliggende på Mandøvej 4, 9800 Hjørring.
Nordværk I/S forventes at få revideret miljøgodkendelse gældende fra 3. december 2023. I den reviderede miljøgodkendelse vil der blive stillet krav om, at flyveaske og slagge separeres. Det eksisterende askesystem samler flyveaske fra flere træk og ECO for ovnlinjerne 2 og 3 med bundasken. Nordværk I/S ønsker at separere flyveasken fra ovnlinje 2 (træk 2, 3, 4 og 5, samt ECO) og ovnlinje 3 (træk 2, 3, overheder og ECO) og samle det med anlæggets øvrige flyveaske.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 3 500 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
42320000 Affaldsforbrændingsovne
42330000 Reduktionsovne
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet omfatter projektering, levering, montering og idriftsættelse af et askesepareringssystem for L2 og L3 samt alle øvrige leverancer og arbejdsydelser, som måtte være nødvendig for leverancens rette færdiggørelse.
Asken opsamles fra det eksisterende system og transporteres selvstændigt til den eksisterende askesilo. De i udbudsmaterialet angivne principskitser viser én mulig løsning på opgaven, men det er tilbudsgivers frihed at variere helt eller delvist fra den foreslåede løsning..
Askesystemet skal være et lukket system, og askeudbredelse udenfor systemet må ikke finde sted.
Arbejdet forventes blandt andet at indeholde følgende:
- Ombygning af eksisterende askeudtrækssystem
- Etablering at nyt transportsystem med neddeler i kælderen
- Neddelings anordning evt. med sigte (Neddeling < 5 mm)
- Opsamlings/sendebeholder
- Aske sendesystem til eksisterende silo
- Forsyningstavle for L2, L3 og fælles anlæg
- Styringsbeskrivelse og programmeringsgrundlag til SRO
- Projektering, instrumentering og udførelse af komplette el-installationer
- Nødvendige platforme og trapper
- Installation, idriftsættelse og test
- Dokumentation, uddannelse og CE-Mærkning
- Isolering af eksisterende silo
- Specialværktøj og sliddele til to års drift
Udbuddet indeholder desuden en option på pris og specifikation på levering af strategiske reservedele i 2 år efter overtagelse. Strategiske reservedele skal anses som værende dele med en forventet levetid på mere end to år, men som tilbudsgiveren anbefaler indkøbt for at opretholde høj tilgængelighed.
Lieferungen - 564735-2023
Dänemark-Aalborg: Industrielle Maschinen
Auftragsbekanntmachung – Sektoren
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/25/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
42000000 Industrielle Maschinen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 3 500 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
42320000 Abfallverbrennungsöfen
42330000 Schmelzöfen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung: