Results of the procurement procedure
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Valtioneuvoston Kanslia- IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - Määrittely- ja arkkitehtuuripalvelut - Asiantuntijapalvelu Lausuntopalvelu.fi määrittelyprojektiin
Reference number: VN/15170/2023
II.1.2)Main CPV code72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.4)Short description:
Hankinnan kohteena oli asiantuntijapalvelusta lausuntopalvelu.fi määrittelyprojektiin.
Lausuntopalvelu (lausuntopalvelu.fi) on oikeusministeriön (OM) kehittämä palvelu julkishallinnon lausuntokierrosten toteuttamiseen. Nykyiseen järjestelmäratkaisuun liittyvä sopimus on päättymässä ja uusi järjestelmä tulisi ottaa käyttöön vuonna 2025. Vastuu uuden järjestelmän hankinnasta ja ylläpidosta on siirtymässä valtioneuvoston kanslialle (VNK). VNK käynnistää määrittelyprojektin, jossa valmistellaan rahoitushakemus vaadittavan investoinnin mahdollistamiseksi. Määrittelyprojektin tavoitteena on valmistella rahoitushakemus valtiovarainministeriölle. Projektissa määritellään ja kuvataan uuden lausuntopalvelu.fi –verkkopalveluratkaisun tavoitetila, suoritetaan markkinakartoitus ja käydään markkinavuoropuhelua uuden palveluratkaisun rahoitushakemusta varten
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)48000000 Software package and information systems
II.2.4)Description of the procurement:
Hankinnan kohteena oli asiantuntijapalvelu lausuntopalvelu.fi määrittelyprojektiin.
Lausuntopalvelu (lausuntopalvelu.fi) on oikeusministeriön (OM) kehittämä palvelu julkishallinnon lausuntokierrosten toteuttamiseen. Nykyiseen järjestelmäratkaisuun liittyvä sopimus on päättymässä ja uusi järjestelmä tulisi ottaa käyttöön vuonna 2025. Vastuu uuden järjestelmän hankinnasta ja ylläpidosta on siirtymässä valtioneuvoston kanslialle (VNK). VNK käynnistää määrittelyprojektin, jossa valmistellaan rahoitushakemus vaadittavan investoinnin mahdollistamiseksi.
Määrittelyprojektin tavoitteena on valmistella rahoitushakemus valtiovarainministeriölle. Projektissa määritellään ja kuvataan uuden lausuntopalvelu.fi –verkkopalveluratkaisun tavoitetila, suoritetaan markkinakartoitus ja käydään markkinavuoropuhelua uuden palveluratkaisun rahoitushakemusta varten.
Hankittava asiantuntija osallistuu projektin työhön määrittelemällä keskeiset vaatimukset toiminnallisista ja teknisistä ominaisuuksista sillä tasolla, että markkinakartoituksessa potentiaaliset toimittajat saavat käsitykset hankittavasta kokonaisuudesta. Asiantuntija auttaa projektia keräämään riittävästi tietoa kustannustasosta sekä markkinoiden tarjonnasta ja toimijoista. Lisäksi hän auttaa projektia arvioimaan markkinoilla olevia valmiita ratkaisuja, mahdollisuutta toteuttaa toiminnallisia tarpeita palveleva räätälöity ratkaisu tai kokonaan uuden järjestelmän kehittäminen sekä näiden vaihtoehtojen hinnoittelumalleja ja –mekanismeja.
Hankinnan kohteen kuvaus ja vähimmäisvaatimukset kuvattiin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Hankinnan arvioitu laajuus on 30-50 henkilötyöpäivää. Hankinnan ennakoituarvo enintään 60 000 euroa (ilman alv).