Ogłoszenie zmian lub dodatkowych informacji
Podstawa prawna:
Dyrektywa 2014/25/UE
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
CL 14 – Reabilitarea sursei subterane Florești
Numer referencyjny: CL 14 – POIM
II.1.2)Główny kod CPV45262220 Wiercenie studni wodnych
II.1.4)Krótki opis:
Având în vedere starea actuală a captărilor, puţurilor şi drenurilor, a lacurilor de infiltrare, a stațiilor de pompare şi a digurilor de apărare împotriva viiturilor, se propune ca sursa subterană de apă Florești să fie retehnologizată şi modernizată astfel încât să poată asigura debitul proiectat.
Contractantul va asigura proiectarea și execuția lucrărilor de reabilitare a sursei subterane Florești, inclusiv achiziția de dotări conform specificațiilor din caietul de sarcini.
Sursa Floresti este amplasată în in vestul municipiului Cluj-Napoca, pe malurile raului Somesul Mic. Sursa subterană Florești este formată din cinci zone de captare: Uzina Florești, Captarea Şapca Verde, Captarea I, Captarea II şi Captarea E. Lucrările de execuție a sursei subterane Florești au fost realizate în trei etape: captarea Florești, Şapca Verde + Captaţia 1 etapizată între 1892-1932, extinderea captării Şapca Verde, Captaţia 1, dren Captaţia 1, dren Uzina Florești, puţuri Captaţia 2 şi lacuri de infiltraţii între 1950-1970 şi dren Captaţia 2, dren Stația E şi lacuri de infiltraţii aferente între 1970-1994.