Bygge og anlæg - 566846-2022
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2022/S 199-566846
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
NFSP0521 Sporfornyelse Valby – Svanemøllen Sporkasseundersøgelser
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
I overensstemmelse med reglerne i forsyningsvirksomhedsdirektivet og i henhold til kvalifikationsordning for entreprenører, jf. udbudsbekendtgørelse 2016/S 240-437945, udbyder Banedanmark hermed en kontrakt vedrørende arbejder i forbindelse med ballastundersøgelser på strækningen mellem Valby og Svanemøllen på S-banen, ekskl Valby st. Entreprisen omfatter i hovedtræk følgende arbejder: - Ballastundersøgelser af sporkassen - Optegning af ballastprofiler - Prøvetagning Entreprisen skal udføres i iht. Bilag 2 Hovedtidsplan
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
I overensstemmelse med reglerne i forsyningsvirksomhedsdirektivet og i henhold til kvalifikationsordning for entreprenører, jf. udbudsbekendtgørelse 2016/S 240-437945, udbyder Banedanmark hermed en kontrakt vedrørende arbejder i forbindelse med ballastundersøgelser på strækningen mellem Valby og Svanemøllen på S-banen, ekskl Valby st. Entreprisen omfatter i hovedtræk følgende arbejder: - Ballastundersøgelser af sporkassen - Optegning af ballastprofiler - Prøvetagning Entreprisen skal udføres i iht. Bilag 2 Hovedtidsplan Entreprenøren skal til enhver tid efter kontraktindgåelse overholde udbudsmaterialets sikkerhedsbestemmelser og herunder kontraktens Bilag 4.1 ”Generelle betingelser for leverandører af ydelser med jernbanesikkerhedsmæssigt indhold”. Entreprenøren skal endvidere selv levere de nødvendige SR/ORS arbejds/sporspærringsledere til at lede disse arbejder, så de foregår i overensstemmelse med sikkerhedsreglerne. Hvis Entreprenøren i forbindelse med sit arbejde ønsker at benytte transport med banemateriel eller banevogne, må Entreprenøren som en del af sit arbejde selv indgå aftale med mulige leverandører heraf. Sporspærringsperioder skal reserveres af Entreprenøren i togfrie perioder. Disse perioder fremgår af Bilag 2.1 Sporspærringer, Arbejdstid og Transport.