Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Pohjois-Savon ELY-keskuksen maastomittausten puitesopimus vuosille 2024 - 2027
Viitenumero: POSELY/2503/2023
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi71000000 Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tämän puitesopimuksen perusteella Pohjois-Savon ELY-keskus teettää maastomallimittauksia ja kartoituksia sekä niihin liittyviä asiantuntijatehtäviä Pohjois-Savon ELY-keskuksen toimialueella (Etelä-Savon, Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan maakunnat). Tehtäväkokonaisuudet on lueteltu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Puitesopimuksen voimassaoloaikana yksittäisten toimeksiantojen osalta rahoittajana tai osarahoittajana voi olla Pohjois-Savon ELY-keskuksen lisäksi myös Pohjois-Savon ELY-keskuksen alueen maakuntien liitot (Pohjois-Savon liitto, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto ja Etelä-Savon maakuntaliitto), em. maakuntien alueen kunnat ja yritykset. Yhteisrahoitteisista toimeksiannoista sovitaan tilaajaosapuolten kesken aina etukäteen ja toimeksiantokohtaisesti.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 1 000 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Tilaaja teettää tämän puitesopimuksen perusteella puitesopimustoimittajilla erilaisia maastomallimittauksia ja kartoituksia (mm. mittausperusta, maastomalli, yleispiirteinen maastomalli, digitaalinen pohjakartta) sekä niihin liittyviä asiantuntijapalveluita. Mittaukset voidaan perustellusta syystä ja tilaajan suostumuksella tehdä myös muulla menetelmällä kuin maastomittauksena.
Puitejärjestelyn piirissä teetettävän työn määrä on yhteensä arviolta 100 000 - 1 000 000 euroa (alv 0 %) puitejärjestelyn aikana. Puitejärjestelyyn käytettävä rahoitus määräytyy valtion vuosittain Pohjois-Savon ELY-keskukselle myöntämän rahoituksen mukaan.
Tutkimusohjelmat laatii pääsääntöisesti tilaaja / suunnittelukonsultti.
Puitesopimuksen sisältö on määritelty tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa.