Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Bergkross, makadam och sand
Referensnummer: UH-2023-108
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4)Kort beskrivning:
Vetlanda kommun, Tekniska kontoret inbjuder till anbudsinlämning avseende bergkross, makadam och sand.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 6 800 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast
14212110 Grus
14212200 Stenmaterial
14213100 Makadam
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Upphandlingens omfattning framgår av upphandlingsdokumenten.