Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Faciliteter i Naturpark Amager
Sagsnr.: 001361
II.1.2)Hoved-CPV-kode45200000 Hoved- eller fagentrepriser i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
II.1.4)Kort beskrivelse:
Dette udbud vedrører etablering af nye faciliteter 4 steder på Københavns Kommunes arealer i Naturpark Amager. Naturparken skal udvikles med nye hovedindgange og støttepunkter for naturoplevelser og friluftsliv. Entreprisens centrale element er opførelse af 10 simple og ikoniske træbygninger med facade- og tagbeklædning af karboniserede klinker (lærk). Der henvises til udbudsmaterialet for nærmere beskrivelse af projektet.
Udbudsmaterialet er tilgængeligt på www.byggeweb.dk under nummeret TN872914A.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 24 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: