II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Suojaustarvikkeiden hankintaa koskeva dynaaminen hankintajärjestelmä
Referenznummer der Bekanntmachung: HUS 551-2020
II.1.2)CPV-Code Hauptteil33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Pyydämme osallistumishakemuksia suojaustarvikkeiden hankintaa koskevaan dynaamiseen hankintajärjestelmään (DPS). Tällä järjestelyllä hankitaan suojaustarvikkeita siltä osin, kun sopimustoimittajat eivät pysty toimittamaan. Järjestelyn tavoitteena on varmistaa erityisesti Covid19 vuoksi lisääntyneen kysynnän kattaminen.
Dynaamiseen hankintajärjestelmään voi jättää osallistumishakemuksia koko sen keston ajan. Dynaamiseen hankintajärjestelmään otetaan mukaan kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Varsinaiset hankinnat tehdään dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisillä kilpailutuksilla, joissa kuvataan ja täsmennetään hankinnan kohde.
Dynaamisessa hankintajärjestelmässä on kahdeksan (8) luokkaa (osa-aluetta).
Luokat:
1. Kirurgiset suu- ja nenäsuojaimet
2. Hengityssuojaimet
3. Erilaiset visiirit ja suojalasit sekä niihin liittyvät osat
4. Erilaiset suojatakit ja -esiliinat
5. Suoja- ja tutkimushansikkaat
6. Suojamyssyt ja -päähineet
7. Käsien desifiointiaineet
8. Pintojen desifiointiaineet.
Hakemuksia voi jättää yhteen (1) tai useampaan luokkaan. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 50 000 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für alle Lose
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Kirurginen suu- ja nenäsuojain
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Luokan (osa-alueen) kohteena on kirurgiset suu- ja nenäsuojat, jotka voivat olla suojausluokaltaan: I, II, IIR.
Tähän osa-alueeseen voi hakea tarjoajaksi, jos täyttää soveltuvuusvaatimukset, jotka on ilmoitettu ESPD-lomakkeessa sekä kohdissa Tarjouspyynnön muut ehdot ja Hankinnan kohteen kriteerit.
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:Los-Nr.: 2
Luokan (osa-alueen) kohteena on hengityssuojaimet luokkaa FFP2 ja FFP3.
Erilaiset visiirit ja suojalasit sekä niihin liittyvät osat
Los-Nr.: 3
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)33110000 Bildgebungsausrüstung für medizinische, zahnärztliche und tiermedizinische Anwendungen
Luokan (osa-alueen) kohteena ovat erilaiset suojavisiirit ja suojalasit sekä niihin liittyvät osat.
Erilaiset suojatakit ja -esiliinat
Los-Nr.: 4
Luokan (osa-alueen) kohteena ovat erilaiset terveydenhuollossa käytettävät suojatakit ja -esiliinat.
Suoja- ja tutkimushansikkaat
Los-Nr.: 5
Luokan (osa-alueen) kohteena ovat eri materiaaleista valmistetut suoja- ja tutkimushansikkaat (esimerkiksi nitriili- ja vinyylihansikkaat). Ryhmään kuuluu myös erilaiset laikkauksissa käytettävät suojahansikkaat.
Suojamyssyt ja -päähineet
Los-Nr.: 6
Luokan (osa-alueen) kohteena erilaiset terveydenhuollossa käytettävät suojamyssyt ja -päähineet.
Ihon ja käsien desifiointiaineet
Los-Nr.: 7.
Luokan (osa-alueen) kohteena on erilaiset käsien ja muun ihon desinfiointiit käytettävät aineet. Kyseeseen tulee erikokoisissa pulloissa toimitettavat aineet sekä erilaiset desifiointiliinat.
Pintojen desifiointiaineet
Los-Nr.: 8.
Luokan (osa-alueen) kohteena on erilaiset pintojen desinfiointiin liittyvät aineet. Kyseeseen tulee erikokoisissa pulloissa olevat aineet sekä erilaiset desifiointiliinat.