We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Contract furnizare, instalare si punere in functiune aparatura si echipamente medicale-2
Reference number: 4417060/2021/71.01.03-2
II.1.2)Main CPV code
33157810 Oxygen therapy unit
II.1.4)Short description:
Furnizarea, instalarea si punerea in functiune a aparaturii si echipamentelor necesare in cadrul spitalului.
Se pot solicita clarificari pana la 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari: in a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 1 809 950.00 RON
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for maximum number of lots: 4
Maximum number of lots that may be awarded to one tenderer: 4
The contracting authority reserves the right to award contracts combining the following lots or groups of lots:
Ofertele pot fi depuse pentru unul sau mai multe loturi
II.2)Description
II.2.1)Title:
Ecograf portabil
Lot No: 2
II.2.2)Additional CPV code(s)
33112200 Ultrasonic unit
II.2.4)Description of the procurement:
Ecograf portabil - cantitate 1 bucata
sistem portabil, transmitere date ecografice wireless, compatibil Android si IOS, scanare convexa, liniara,scanare liniara, scanare microconvexa,sonde convexe,sonde liniare,sonde microconvexa,sonde multifrecventa,adancime scanare-ajustabila,moduri B,moduri M,moduri 2B,moduri 4B,moduri THI,moduri Color,moduri Power,moduri PW,Procesare imagine:imagine unghi larg,tehnologie focalizare panoramica, compatibil cu viteza mare si joasa sange, componenta de frecventa, compunere spatiala, tehnologie M rulanta; Apertura dinamica in timp real, Imagistica armonica tesut, Imagistica specifica a tesutului, Memorie minim 300 cadre; Pachet aplicatii: Abdomen,,Parti moi, Vascular, Obstretica, Ginecologie, Cardiologie, Neurologie, Urologie, Musculo-scheletal, Anestezie, Masuratori mod B:distante,unghi,arii,volume.Masuratori mod M: distante, timp, HR. Baterie interna reincarcabila, distanta conexiune minim 4 metri, autonomie baterie minim 6 ore, diagonala ecran minim 9". Rezolutie minima 1280/800; memorie RAM minim 2GB; capacitate stocare minim 16 GB, conexiune USB
Stocator oxigen medicinal lichid
Lot No: 30
cantitate - 1 bucata
Rezervor criogenic oxigen medicinal lichid
Capacitate 10000 litri
Presiune maxima permisa - 18 bar
Izolatie vid cu granule de perlita
Constructie verticala cu diametrul de maxim 220 cm
Material vas extern otel carbon vopsit electrostatic
Material vas intern otel austenitic rezistent la temperaturi joase
Vaporizatoare atmosferice - 2 buc
Capacitate nominala 100 mc/h
Conectica, ventile de inchidere
Supapa de siguranta
Sistem telemetrie pentru managementul stocului de oxigen lichid
Dispozitive de monitorizare a nivelului de oxigen
Instalatie de protectie impotriva trasnetului
Racordare echipament la reteaua de gaze medicale a spitalului
Amplasare pe platforma betonata cu cuva de retentie si gard de protectie perimetral cu inaltime de minim 200 cm, in conformitate cu normele impuse prin proiectele de executie/instalare/ montaj echipamnete similare
Tablou de sigurante si automatizare pentru alimentare pompe de umplere stocator
Proiect de executie sistem alimentare oxigen medicinal lichefiat) realizat de furnizor:
A - parte scrisa:
Consumuri si consumatori
Incadrare ISCIR
Norme si standarde utilizate
Descriere
Descriere materiale si echipamente
Descrierea procedeului de sudura necesar realizarii retelei si conectarii cu reteaua existenta
B - parti desenate:
Trasee conducte
Pozitionare conducte si echipamente
Instructiuni de montaj, uilizare si intretinere
Instructiuni de protectia muncii
Echipamente noi de ultima generatie
Transport asigurat la sediul beneficiarului
Montaj asigurat de furnizor
Punere in functiune asigurata de furnizor
Statie producere oxigen pentru pacienti intubati
Lot No: 21
Sistem de producere Oxigen medical cu componente si caracteristici specifice:
Generator de oxigen cu:
a)debit minim 26 Nmc/h la 95% puritate
b)debit minim 28 Nmc/h la 93% puritate
c)debit constant la fluctuatii de consum
Echipamentul trebuie sa genereze oxigen cu puritate de 95%+/-1% destinat uzului medical conform Farmacopeei Europene 7.1 din 4/2011
Sistem compact cu depozitare in container special
Echipamentul trebuie sa asigure functionare continua
Prevazut cu senzor de puritate paramagnetic sau echivalent
Indicatori si instrumente de masurare continua a puritatatii
Presiune de intrare aer 6 bar +/- 5%
Masurare continua presiune de intrare
Dimensiuni compacte…maxim 6 metri cubi
Masurare continua presiune in coloanele de separatie
Presiune de iesire 4,5-5,5 bar
Consum de aer declarat exprimat in mc/min
Panou de comanda si control tip touch screen color
Masurare continua presiune de iesire
Conditii de operare 5-45 grade Celsius
Alimentare electrica monofazica... 220-230 V/60Hz
Hidrometru incorporat
Domeniul de masurare hidrometru: -80 … +20 grade Celsius
Alarme acustice si vizuale
Compresor de aer cu urmatoarele caracteristici:
Debit minim de aer livrat 410 metri cubi/ora
Calitatea aerului - medical conform Farmacopeei Europene
Presiune de iesire 9,5/11 bar +/- 5%
Putere instalata maxim 10 KW
Alimentare 400V/50Hz
Debit aer dupa uscatorul prin adsorbtie: minim 50 metri cubi/ora
Nivel de zgomot maxim 75 dB
Design compact…maxim 3 metri cubi
Punct de roua al aerului livrat catre generatorul de oxigen -70 grade celsius
Calitatea aerului : clasa 1,1,1
Presiune intrare in uscator maxim 16 bar
sistem de tratare aer prin adsorbtie
Filtru sistem de tratare aer prin adsorbtie:
Filtrare ciclonica pentru separarea condensului, ulei si apa in faza lichida de 99% eficienta
Filtrare micronica pentru separarea picaturilor de ulei si particule solide cu dimensiuni sub 1 micrometru-
Filtrare submicronica de particule si urme de ulei si apa cu dimensiuni sub 0,01 micrometru
Tub uscator cu sita moleculara pentru indepartarea H2O, CO2, NOX, si mirosuri
Filtru particule si filtru bacterian
Sistem de comanda si control cu urmatoarele caracteristici:
Control la distanta: RS485/Modbus sau internet
Port USB pentru date statistice, curbe de consum, parametri monitorizati, alarme
Date evolutive cu referire la:
a)concentratie de oxigen
b)presiune aer la intrare
c)presiune oxigen in retea
d)presiunea sistemulul de back-up
monitorizare CO2
e)continutul ambiental de oxigen
f)punct de roua oxigen produs
g)punct de roua aer intrare in generator
Indicator alarme setabile
Parolare sistem interactiv
Monitorizare permanenta a timpului de functionare a generatorului
Intervalul exprimat in ore... intre doua revizii
baterie back-up
Analizor de oxigen
Interval de monitorizare 0,1-100%
Monitorizare continua
Senzor de presiune punct de roua cu alarma acustica si vizuala
Senzor pentru monitorizare punct de roua la intrarea in generator
Rezervor de aer vertical cu:
a)capacitate minim 500 litri
b)presiune maxima 11 bar
c)caracteristica tip PED
d)material galvanizat sau aliaj superior anticoroziv
e)tratament anticoroziv prin vopsire in camp electrostatic
f)supapa de siguranta si manometru
g)elemente de purjare incluse
h)elemente pentru drenaj incluse
Rezervor tampon pentru oxigen cu:
a)capacitate minim 200litri
b)presiune maxima de 11 bari
c)material galvanizat sau aliaj superior anticoroziv
d)tratament anticoroziv prin vopsire in camp electrostatic
e)supapa de siguranta si manometru
tip PED
Sistem de separare apa ulei
Container cu volum si dimensiuni corespunzatoare dimensiunilor gabaritice ale statiei de producere oxigen
Containerul este prevazut cu aport de aer din exterior, conditionat la o temperatura optima regimului de functionare al echipamentului
Ventilatie suplimentara naturala si/sau conditionata optimizata regimului de functionare al echipamentului
Amplasare container pe Platforma pavele/beton
Automatizare cu electrovalva pentru suplimentare cu oxigen comprimat din sistemul de butelii interconectate in baloturi/baterii(back-up) in cazul in care puritatea scade sub valoarea admisa
Automatizare pentru functionare in regim economic
Pornire si oprire automata in cazul in care fluctueaza numarul de consumatori sau in cazul in care se ating parametri optimi de functionare
Sursa secundara de oxigen:
Statie de reducere a presiunii cu comutare automata
Numar de trepte:1
Numar de butelii interconectate (conectate simultan): minim 12 buc
Mediu de lucru al statiei: oxigen medicinal
Presiune de intrare 150 bari
Debit nominal 650 litri/minut
Supape de siguranta - 6 bari
Traductoare de presiune la intrare si iesire pentru conectare la sistemul de monitorizare
Manometre indicatoare
Conexiuni de intrare buteliiW21x1/14"M
Furtune flexibile pentru conectarea celor 10 butelii
Suporti de butelie
Conexiune butelie pt standard DIN477
Conexiune iesire gaz cu robinet
Priza de oxigen standard DIN
Supapa de siguranta pentru suprapresiune-6 bar
Automatizare de semnalizare acustica si vizuala a nivelului de gaz din butelii
Ecran touch screen
Dispozitive de monitorizare a nivelului minim de oxigen din statia de butelii
Indicatoare acustice si vizuale de avertizare a scaderii presiunii in statia de butelii
Proiect de executie sistem alimentare gaze medicale(A si B) realizat de furnizor:
Inaltimea maxima a echipamentului 220 cm
Sistem automat de extractie acizi nucleici
Lot No: 26
33100000 Medical equipments
Stație de lucru robotica complet automatizata pentru pipetare lichide, extracție/purificare acizi nucleici
Analize genomice (extractie acizi nucleici, purificare ampliconi, pregatire placute PCR/qPCR, pregatire revers-transcriere, pregatire secventiere de noua generatie (NGS)
Pregatire placute, duplicare, alicotare, arhivare, dilutii
Modular, in care pot fi integrate dispositive suplimentare
Aria de lucru din otel inoxidabil/poli-materiale usor de dezinfectat si protejata cu lampa UV(incinta de lucru cu flux de aer steril, cu filtre HEPA)
Eprubete de lucr - Primare (probe) sau/si secundare
Volum de lucru 1÷1000 μl
Consumabile:
1 placa cu godeuri adanci pentru liza
1 placa cu godeuri adanci pentru spalare
Varfuri conductoare cu filtru/varfuri cu filtru(in functie de tehnologia de detectare nivel lichid)
24 bare cu manson magnetic
Container pentru deseuri
Control si monitorizare prin sistem incorporat cu program HMI si interfata GUI, afisaj integrat pe ecran tactil, editor de protocoale, usor de utilizat in care este disponibila gama de protocoale predefinite si posibilitate monitorizare la distanta
Trasabilitate pentru probe si reactivi prin intermediul codurilor de bare. Probele sunt monitorizate prin baza de date integrata
Stative pentru reactie cu autonomie de 48 de probe
Unitate termica ce asigura raacirea – incalzire intre 4 si 70 C
Agitator prevazut cu termoagitator in domeniul T Cam - 95 C si viteza de agitare variabila de la 300 la 2000 rpm
Volum eluat 40-200 µl
Pipetare de mare precizie si repetabilitate inalta
Fara contaminare incrucisata
Capacitate de prelucrare minim 48 de probe in ~2 h, dar sa poata prelucra oricate probe fara nicio pierdere, inclusiv 1 singura
Pregatire pentru PCR in <25 min(se are in vedere kitul de detectie utilizat, pasi de pipetare impusi de protocolul de lucru specific kitului)
Protocoale de lucru :
preprogramate, cu posibilitate combinatorie de autoesantionare, alicotare si pregatire PCR
personalizabile
Sa permita utilizarea de kituri de extractie universale, de la diversi producatori aplicabil pentru (dar fara limitare la) sange total, saliva, organe (ficat, plaman, creier, rinichi) si probe incluse la parafina (sectiuni de 5x5 μm)
Sa fie livrat cu Kit extractie ARN-viral cu CE-IVD minim 384 probe
Usor de utilizat, interfata prietenoasa tactila, control wireless de la distanta
Suport stativ integrat pentru dispozitivele automate de pipetare
Sa fie livrat cu consumabile pentru pipetare constand in varfuri cu filtru; 1-50 microlitri(10x96), 20-300 microlitri(10x96), 40-1000 microlitri(10x96)
dispozitiv automat de pipetare cu 1 canal, 1-50 microlitri(1 buc), 40-1000 microlitri(1 buc)
dispozitiv automat de pipetare cu 8 canale, 20-300 microlitri(1 buc), 40-1000 microlitri(1 buc)
Brat robotizat pentru transport consumabile pe suprafata de lucru
suport pentru minim 24 tuburi(minim 2 buc, corelat cu capacitatea extractorului)
suport pentru cutiile de varfuri
rezervoare/recipienti pentru lichid(reactivi) cu capacitate adaptata 30 ml
rezervoare/recipienti pentru lichid(reactivi) cu capacitate adaptata 100 ml
suport pentru rezervoare/recipienti reactivi