Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Lohjan kaupungin tilausajot ja muu henkilöliikenne
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi60100000 Tieliikennepalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Lohjan kaupunki pyytää osallistumishakemuksia kuljetuspalveluihin.
Hankinnan kohteena olevat kuljetustehtävät ovat Lohjan kaupungin erilaisia tilausajoja ja muita ajoja tulosalueiden tarpeisiin, joista ei ole muita hankintasopimuksia olemassa. Hankinta ei siten koske säännöllisiä lakisääteisiä kuljetuspalveluja (esim. koulukuljetukset). Kuljetuksia ovat esimerkiksi kaupungin henkilöstön ja luottamushenkilöiden koulutus-, opinto- ja tutustumismatkat sekä sivistyspalvelujen toimialaan kuuluvien, kuten varhaiskasvatuksen, perusopetuksen, lukiokoulutuksen ja nuorisopalveluiden matkat. Kyseeseen voi tulla myös kaikille avoin joukkoliikenne. Kuljetukset lähtevät pääsääntöisesti Lohjan kaupungin alueelta, mutta lähtöpiste voi joissain tapauksissa olla muuallakin. Kuljetukset voivat tapahtua taksilla tai linja-autolla kuljetettavan määrän mukaan.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)60100000 Tieliikennepalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Hankintailmoituksella perustetaan dynaaminen hankintajärjestelmä (DPS). Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksytään kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Järjestelmään ilmoittautuminen ei sido ehdokasta. Ehdokas voi valita, mihin järjestelmän sisällä järjestettäviin kilpailutuksiin osallistuu.
Dynaamisen hankintajärjestelmän kohteena ovat Lohjan kaupungin tarpeisiin hankittavat kuljetuspalvelut. Hankittavat palvelut ja näiden yksityiskohtaiset vaatimukset määritellään jokaisessa tarjouspyynnössä erikseen.
Dynaaminen hankintajärjestelmä on kaksivaiheinen:
1. Dynaaminen hankintajärjestelmä perustetaan. Osallistujat voivat ilmoittautua.
2. Dynaamisen hankintajärjestelmään sisältyvät hankittavat kuljetukset kilpailutetaan järjestelmän sisäisellä kilpailutuksella.
Kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat voivat liittyä dynaamiseen hankintajärjestelmään koko sen keston ajan ja kaikki hankintajärjestelmään hyväksytyt ehdokkaat voivat jättää tarjouksia kilpailutuksiin. Hankinta-asiakirjoihin merkityt soveltuvuusehdot on täytettävä koko hankintakauden ajan.