Podstawa prawna:
Dyrektywa 2014/24/UE
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:Numer referencyjny: 2020/1219
II.1.2)Główny kod CPV45500000 Wynajem maszyn i urządzeń wraz z obsługą operatorską do prowadzenia robót z zakresu budownictwa oraz inżynierii wodnej i lądowej
II.1.4)Krótki opis:
Upphandlingen avser Ramavtal för löpande inhyrning av maskiner exempelvis handverktyg, ställningar, liftar, bodar etc. Staden har för avsikt att teckna avtal med en Leverantör.
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartość
II.1.6)Informacje o częściachTo zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV34223300 Przyczepy
42122000 Pompy
42924740 Wysokociśnieniowa aparatura czyszcząca
43200000 Maszyny do usuwania gleby i koparki oraz podobne części
44211100 Budynki modułowe i przenośne
44510000 Narzędzia
44511000 Narzędzia ręczne
II.2.4)Opis zamówienia:
Upphandlingens omfattning
Upphandlingen avser ett ramavtal för löpande inhyrning av maskiner exempelvis handverktyg, ställningar, liftar, bodar etc.
Föregående år var volymen ca 800 000 SEK exkl. moms. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 4 800 0000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1 + 1 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad. Staden kan vara hänvisad till att använda sig av anvisade leverantörer vid större evenemang.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.