Nous sommes heureux de vous annoncer que la nouvelle version du portail TED sera déployée le 29 janvier 2024 (date indicative à confirmer). Vous souhaitez découvrir les nouvelles fonctionnalités, les améliorations et les incidences sur les utilisateurs? Nous vous invitons à consulter notre article pour en savoir plus sur les principaux changements et les nouvelles fonctionnalités.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Fournitures - 583858-2022
Submission deadline has been amended by:  635520-2022
Finlande-Hämeenlinna: Systèmes d'éclairage
2022/S 205-583858
Avis de marché
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Ulkovalaistuksen ohjausjärjestelmä
II.1.2)Code CPV principal
31527260 Systèmes d'éclairage
II.1.4)Description succincte:
Hämeenlinnan kaupunki pyytää tarjouksia Hämeenlinnan kaupungin ulkovalaistuksen ohjauksessa tarvittavista laitteista ja niihin liittyvästä palveluntuotannosta tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti.
Kilpailutus suoritetaan avoimella menettelyllä ja sopimustoimittajaksi valitaan yksi vertailussa eniten pisteitä saanut tarjoaja. Kilpailutuksen valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus hinnan painoarvon ollessa 100 pistettä. Hankinnan kohteen laadulle asetetut vähimmäisvaatimukset mahdollistavat vertailun ainoastaan hinnalla.
Sopimuskauden alkamistavoite on 1.12.2022. Sopimus alkaa kuitenkin aikaisintaan hankintapäätöksen saatua lainvoiman.
II.1.5)Valeur totale estimée
Valeur hors TVA: 330 400.00 EUR
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)
34928500 Équipement d'éclairage public
34993000 Éclairage public
31527200 Éclairage extérieur
48421000 Logiciels de gestion des installations
32400000 Réseaux
31500000 Appareils d'éclairage et lampes électriques
II.2.4)Description des prestations:
Ohjausjärjestelmän hankinta toteutetaan investointina, joka jaetaan neljälle vuodelle (2022-2026). Tilaajalla on myös mahdollisuus erillisellä sopimuksella edetä asennuksissa nopeammin kuin neljässä vuodessa, mikäli tilaaja katsoo sen tarpeelliseksi.
Hankintamenettelyllä haetaan palveluntuottajaa, joka toimittaa ulkovalaistuksen ohjauksessa tarvittavat laitteet (keskus- ja valaisinohjaus) tilaajan omistukseen sekä vastaa palveluntuotannosta (palvelun toiminta ja ohjelmistot).
Tilaaja sitoutuu vähintään 50 keskuskohtaiseen ohjaimeen per vuosi (2023-2026), investointiaikana hankintaan vähintään 330 keskusta, enintään 120 kpl/vuosi.
Toteutus on tarkoitus käynnistää vuoden 2022 lopulla. Tilaajan tavoite on, että vuonna 2022 asennetaan ja käyttöönotetaan vähintään 5 ja enintään 10 keskusohjainlaitetta.
Tilaaja osoittaa toteutettavat keskukset vuosittain:
- Vuonna 2022 kohteet ovat kantakaupungissa
- Vuosina 2023-2026 toteutettavaksi määritellään mahdollisimman yhtenäisiä kokonaisuuksia.
Kilpailutus suoritetaan avoimella menettelyllä ja sopimustoimittajaksi valitaan yksi vertailussa eniten pisteitä saanut tarjoaja. Kilpailutuksen valintaperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus hinnan painoarvon ollessa 100 pistettä. Hankinnan kohteen laadulle asetetut vähimmäisvaatimukset mahdollistavat vertailun ainoastaan hinnalla. Mikäli useampi tarjoaja saa saman pistemäärän, hankintayksikkö arpoo valittavat tarjoajat. Arvonta on oikeuskäytännössä hyväksytty tapa.
Sopimuskausi ulkovalaistuksen ohjaukseen hankittavan laitteiston osalta on määräaikainen neljä (4) vuotta, jonka jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Sopimuskausi ulkovalaistuksen ohjaukseen liittyvän palveluntuotannon osalta on määräaikainen kymmenen (10) vuotta. Sopimuksen irtisanomisaika on molempien sopijapuolten osalta kuusi (6) kuukautta.
Sopimuskauden alkamistavoite on 1.12.2022, mutta kuitenkin aikaisintaan hankintapäätöksen saatua lainvoiman.
Sarastia Oy toimii kilpailutuksen teknisen läpiviennin konsulttina.