II kohta: Kohde
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Suojaustarvikkeiden hankintaa koskeva dynaaminen hankintajärjestelmä
Viitenumero: HUS 551-2020
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi33000000 Lääketieteelliset laitteet, farmaseuttiset valmisteet ja henkilökohtaiseen hygieniaan liittyvät tuotteet
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Pyydämme osallistumishakemuksia suojaustarvikkeiden hankintaa koskevaan dynaamiseen hankintajärjestelmään (DPS). Tällä järjestelyllä hankitaan suojaustarvikkeita siltä osin, kun sopimustoimittajat eivät pysty toimittamaan. Järjestelyn tavoitteena on varmistaa erityisesti Covid19 vuoksi lisääntyneen kysynnän kattaminen.
Dynaamiseen hankintajärjestelmään voi jättää osallistumishakemuksia koko sen keston ajan. Dynaamiseen hankintajärjestelmään otetaan mukaan kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Varsinaiset hankinnat tehdään dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisillä kilpailutuksilla, joissa kuvataan ja täsmennetään hankinnan kohde.
Dynaamisessa hankintajärjestelmässä on kahdeksan (8) luokkaa (osa-aluetta).
Luokat:
1. Kirurgiset suu- ja nenäsuojaimet
2. Hengityssuojaimet
3. Erilaiset visiirit ja suojalasit sekä niihin liittyvät osat
4. Erilaiset suojatakit ja -esiliinat
5. Suoja- ja tutkimushansikkaat
6. Suojamyssyt ja -päähineet
7. Käsien desifiointiaineet
8. Pintojen desifiointiaineet
Hakemuksia voi jättää yhteen tai useampaan luokkaan. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 50 000 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
Tarjoukset voivat koskea kaikkia osia
II.2)Kuvaus
II.2.1)Nimi:
Kirurginen suu- ja nenäsuojain
Osa nro: 1
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)33000000 Lääketieteelliset laitteet, farmaseuttiset valmisteet ja henkilökohtaiseen hygieniaan liittyvät tuotteet
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Luokan (osa-alueen) kohteena on kirurgiset suu- ja nenäsuojat, jotka voivat olla suojausluokaltaan: I, II, IIR.
Tähän osa-alueeseen voi hakea tarjoajaksi, jos täyttää soveltuvuusvaatimukset, jotka on ilmoitettu ESPD-lomakkeessa sekä kohdissa "Tarjouspyynnön muut ehdot" ja "Hankinnan kohteen kriteerit".
Luokan (osa-alueen) kohteena on hengityssuojaimet luokkaa FFP2 ja FFP3.
Erilaiset visiirit ja suojalasit sekä niihin liittyvät osat
Osa nro: 3
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)33110000 Lääketieteen, hammaslääketieteen ja eläinlääketieteen käyttöön tarkoitetut kuvauslaitteet
Luokan (osa-alueen) kohteena ovat erilaiset suojavisiirit ja suojalasit sekä niihin liittyvät osat.
Erilaiset suojatakit ja -esiliinat
Osa nro: 4
Luokan (osa-alueen) kohteena ovat erilaiset terveydenhuollossa käytettävät suojatakit ja -esiliinat.
Suoja- ja tutkimushansikkaat
Osa nro: 5
Luokan (osa-alueen) kohteena ovat eri materiaaleista valmistetut suoja- ja tutkimushansikkaat (esimerkiksi nitriili- ja vinyylihansikkaat). Ryhmään kuuluu myös erilaiset laikkauksissa käytettävät suojahansikkaat.
Suojamyssyt ja -päähineet
Osa nro: 6
Luokan (osa-alueen) kohteena erilaiset terveydenhuollossa käytettävät suojamyssyt ja -päähineet.
Ihon ja käsien desifiointiaineet
Osa nro: 7.
Luokan (osa-alueen) kohteena on erilaiset käsien ja muun ihon desinfiointiit käytettävät aineet. Kyseeseen tulee erikokoisissa pulloissa toimitettavat aineet sekä erilaiset desifiointiliinat.
Pintojen desifiointiaineet
Osa nro: 8.
Luokan (osa-alueen) kohteena on erilaiset pintojen desinfiointiin liittyvät aineet. Kyseeseen tulee erikokoisissa pulloissa olevat aineet sekä erilaiset desifiointiliinat.