Supplies - 589428-2021
Romania-Halmeu: Antiseptics and disinfectants
2021/S 225-589428
Contract notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Achizitie echipamente si consumabile
Reference number: 148473/2021
II.1.2)Main CPV code
33631600 Antiseptics and disinfectants
II.1.4)Short description:
Pentru a face fata provocarilor crizei de sanatate Covid19, este esentiala consolidarea capacitaþii de raspuns rapid si in timp util a Scolii si Gradinitei Halmeu in vederea gestionarii eficiente a situatiei pandemice generata de virusul SARS-COV-2, in sensul de a preveniimbolnavirea si limitarea raspandirii virusului SARS-CoV-2, inclusiv cresterea rapida a numarului de cazuri de infectie, atat pentrubeneficiarii directi - 545 elevi inmatriculati in Scoala conform Registrului Matricol si SIIR; 44 cadre didactice care predau la Scoala; un numar de 15 persoane personal auxiliar si administrativ incadrat la Scoala -, cat si pentru comunitatea largita a comunei Halmeu. Masurilede sprijin prevazute prin proiect vizeaza, totodata, desfasurarea în conditii de siguranta a activitatii didactice in anul scolar 2021-2022,asigurand astfel accesul egal si nediscriminator la invatamant al tuturor copiilor, pentru dezvoltarea intregului potential individual, indiferentde gen, origine sociala sau etnica, conditie sociala. Proiectul respecta principiile orizontale FSE si principiile enuntate in OMEC5545/2020, respectiv principiul echitaþii (accesul la învaþare se realizeaza fara discriminare); principiul asigurarii egalitatii de sanse; principiul centrarii educatiei pe beneficiarii acesteia; principiul participarii si responsabilitatii parintilor
Scoala Gimnaziala Halmeu isi desfasoara activitatile didactice in 7 cladiri astfel:
cladire 1 – Scoala Gimnaziala Halmeu corp A,
cladire 2 – Scoala Gimnaziala Halmeu corp B,
cladire 3 - Scoala Rosie corp C,
cladire 4 – Scoala Alba corp D,
cladire 5 – Gradinita cu Program Prelungit Halmeu corp E,
cladire 6 – Gradinita cu Program Normal Mesteacan corp F,
cladire 7 – Gradinita cu Program Normal Babesti corp G cu o suprafata totala de 2.480 metri patrati
In aceste cladiri, functioneaza un numar de 545 elevi prescolari , scolari clasele primare si gimnaziale, 44 de educatori si cadre didactice si15 pers. personal auxiliar si administrativ, in total 604 persoane.
Activitatile care urmeaza a fi implementate prin proiect, menite sa raspunda nevoilor specifice ale elevilor si copiilor prescolari, cadrelordidactice, personalului auxiliar din cadrul Scolii Gimnaziale Halmeu, beneficiari ai investitiilor din fonduri externenerambursabile : achizitionarea de echipamente de protectie / dispozitive medicale, în special : masti de protectie, dezinfectanti, aparatura destinata dezinfectiei si sterilizarii aerului de tipul nebulizatoarelor, covoare dezinfectante, termometre.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 1 028 549.00 RON
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
24455000 Disinfectants
33140000 Medical consumables
33191000 Sterilisation, disinfection and hygiene devices
33741300 Hand sanitizer
38412000 Thermometers
39532000 Mats
II.2.4)Description of the procurement:
In cadrul proiectului se vor achizitiona echipamente de protectie/dispozitive medicale (masti de protecție, dezinfectanți, aparatura destinata dezinfecției si sterilizarii aerului de tipul nebulizatoarelor, termometre, etc), pentru prevenirea riscului de infectare cucoronavirusul SARS-CoV-2 si desfasurarea in conditii de siguranta sanitara a procesului de invatamant.
- Masti de protectie pentru elevi si cadre didactice – in vederea stabilirii cantitatii de masti de protectie s-au luat in calcul numarul de zile an scolar la care vor participa elevii si cadrele didactice si in functie de orarul zilnic alacestora, in acord cu Calendarul Cursurilor anului Scolar 2021-2022. Consumul mastilor s-a bazat pe numarul participantilor la orele de curs (elevi si cadre didactice) , numarul de ore /zi petrecut la scoala ( s-a luat in calcul ca o masca, conform normelor de prevenire a raspandirii virusului,recomandari MEC, se va folosi maxim 2 ore) precum si numarul de zile din luna calendarului scolar. Total masti de protectie – 209.312 bucatI.
- Dezinfectant de maini pe baza de biocid 1l, cu pompita – in vederea stabilirii cantitatii de Dezinfectanti de maini s-a luat in calcul numarul de zile la care vor participa elevii si cadrele didactice si in functie de orarul zilnic al acestora, in acord cu Calendarul Cursuriloranului Scolar 2021-2022. Consumul dezinfectantilor de maini s-a bazat pe numarul participantilor la orele de curs (elevi si cadre didactice) , numarul de Sali de curs precum si numarul de zile din luna calendarului scolar. Deasemenea s-a luat in calcul asigurarea de dezinfectanti de maini la grupurile sanitare , precum si la birouri si cancelarie. – Total dezinfectant de maini 1l - 7.152 litri
- Covoare dezinfectante – se vor achizitiona covoare dezinfectante pentru intrarea in salile de curs, grupuri sanitare , birouri, cancelarie , calculul efectuandu-se in functie de numarul de incaperi. – Total covorase dezinfectante – 59 de bucati.
- Nebulizator dezinfectie aer si spatii interioare , pentru max 1600 m3 – se vor achizitiona pentru fiecare cladire a ScoliiGimnaziale Halmeu, fiind incluse si cladirile gradinitei, cate un aparat pentru fiecare cladire – un total de 7 nebulizatoare-.
- Solutie pentru nebulizator – calculul stabilirii cantitatii de solutie s-a efectuat in functie de suprafetele fiecarei cladiri, fiindincluse toate spatiile ( Sali de curs, grupuri sanitare, cancelarie, birouri, anexe, etc.) precum si in functie de numarul de zile calendaristicedin anul scolar 2021-2022. – Total solutie pentru nebulizatoare : 1.020 litri/ 51 bidoane
- Dezinfectant de suprafete pe baza de BIOCID 1 l cu pulverizator – se vor achizitiona dezinfectanti de curatare si igienizare a tuturor suprafetelor din cladirile scolii si gradinitei, calculul stabilirii cantitatii facandu-se pe baza numarului de incaperi, precum si a consumuluipentru o saptamana de cursuri. – Total dezinfectant de suprafete Biocid 1l : 1.287 litri
- Termometre – se vor achizitiona termometre digitale non – contact profesionale pentru fiecare sala de curs in vederea monitorizariitemperaturii corporale a elevilor la intrarea in salile de curs – Total termometre : 37 bucati