Bygge og anlæg - 590029-2019
Danmark-København: Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
2019/S 240-590029
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
NA0044 Forberedende arbejder til elektrificerings-programmet, Aarhus-Lindholm, Bropakke 7
Sagsnr.: NA0044-BP7
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45230000 Bygge- og anlægsarbejde i forbindelse med rørledninger, kommunikations- og stærkstrømsledninger, med hovedveje, veje, flyvepladser og jernbaner; nivelleringsarbejde
II.1.4)Kort beskrivelse:
Denne entreprise er en del af de forberedende arbejder for elektrificering af banen mellem Aarhus og Lindholm. Entreprisen er benævnt EPFA Ar-Lih BP7 og omfatter udførelse af:
— Nedrivning af 11 broer,
— Udførelse af 2 nye erstatningsveje,
— Udførelse af nye stier og ramper,
— Udførelse af busvendeplads og spuns.
Tillige er alle arbejder, vedrørende berørte spor, veje og stier, jordarbejder i forbindelse med nedrivningen, inkluderet. 3 af broerne er beliggende i Randers Kommune, 2 af broerne er beliggende i Mariagerfjord Kommune, 4 af broerne er beliggende i Rebild Kommune og 2 af broerne er beliggende i Aalborg Kommune.
Bropakken omfatter broerne: 20974, 20981, 20988, 21058, 21092, 21132, 21137, 21146, 21150, 21166 og 21177.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: