Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Kontrakt vedrørende netværksaktiviteter til støtte for den fælles landbrugspolitik
II.1.2)Hoved-CPV-kode77100000 Tjenesteydelser inden for landbrug
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kontraktens genstand er levering af teknisk bistand til Europa-Kommissionen under forberedelse og gennemførelse af netværksaktiviteter til støtte for den fælles landbrugspolitik i programperioden 2021-2027.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)77100000 Tjenesteydelser inden for landbrug
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Kontraktens formål er lettelse af netværksaktiviteter — i forbindelse med udarbejdelse og gennemførelse af støtte til den fælles landbrugspolitik og vidensudveksling mellem nationale netværk, organisationer og forvaltninger på området for landbrug og udvikling af landdistrikter. Netværksaktiviteterne skal målrettes mod: forøgelse af interessenters inddragelse; ledsagelse af medlemsstater i forbindelse med overgangen til en resultatbaseret leveringsmodel samt fremme af erfaringsudveksling og resultatformidling.
Relaterede aktiviteter vil kunne omfatte:
— indsamling, analyse og formidling af information om landbrug og udvikling af landdistrikter
— bidrag til kapacitetsopbygning i medlemsstaters forvaltninger
— lettelse af erfaringsudveksling mellem interessenter og »peer to peer«-uddannelse.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 2
Kontraktens formål er lettelse af netværksaktiviteter — i forbindelse med innovation og vidensudveksling på området for landbrug og udvikling af landdistrikter — mellem landbrugere, skovbrugere, forskere, konsulenter, nationale netværk, organisationer, administrationer og andre aktører på innovationsområdet. Netværksaktiviteterne skal fokusere på støtte til udformning og gennemførelse af den fælles landbrugspolitik med henblik på fremme af innovation, vidensdeling og digitalisering inden for landbrug og i landdistrikter samt sigte mod tilvejebringelse af input til og udnyttelse af Horisont Europas forsknings- og innovationsaktiviteter.
— indsamling og formidling af oplysninger og gode praksisser
— oprettelse af onlineplatforme, fora og planlægning af arrangementer til lettelse af erfaringsudvekslinger mellem FoI-interessenter og peer-to-peer-undervisning såvel som input til Horisont Europa-programmering
— indsamling af oplysninger og lettelse af netværksaktiviteter hos operationelle grupper inden for det europæiske innovationspartnerskab, forsknings- og innovationsprojekter finansieret under Horisont Europa samt andre innovationsprojekter med multiple aktører.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 3
Kontraktens formål er levering, navnlig til Kommissionen og medlemsstaterne, af støtte til præstationsmålinger og analyse af den fælles landbrugspolitik efter 2020.
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 4
Kontraktens formål er levering af logistisk støtte til aktiviteterne under de andre ovenfornævnte partier. Dette vil kunne omfatte: levering af generelle oplysninger på forespørgsler og til besøgende, tilrådighedsstillelse af kontorarealer til receptionsområde og ekspertmøder i Bruxelles, logistik i forbindelse med arrangementer, oprettelse og drift af støtte til netværkets kommunikationsaktiviteter (websted, overordnet visuel identitet, sociale medier, nyhedsblade, redaktionel kommunikationsstøtte og oversættelse af kommunikationsmateriale).
This notice is for prior information only
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Contract for Networking Activities in Support of the Common Agricultural Policy (CAP)
II.1.2)Main CPV code77100000 Agricultural services
II.1.4)Short description:
The subject matter of the contract is to provide the European Commission with technical assistance during the preparation and implementation of networking activities in support to the Common Agricultural Policy (CAP) for the 2021-2027 programming period.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)77100000 Agricultural services
II.2.4)Description of the procurement:
The purpose of the contract is to facilitate networking — regarding the design and implementation of CAP support and knowledge exchange - between national networks, organisations and administrations in the field of agriculture and rural development. The networking activities will seek to: increase stakeholder involvement; accompany Member States with the transition to a performance based delivery model; promote exchange of experience and the dissemination of results.
Related activities may include:
— collecting, analysing and disseminating information on agriculture and rural development,
— contributing to capacity building for Member States administrations,
— facilitating exchanges of experience between stakeholders and peer to peer learning.
The purpose of the contract is to facilitate networking - regarding innovation and knowledge exchange in the field of agriculture and rural development - between farmers, foresters, researchers, advisors, national networks, organisations, administrations, and other innovation actors. The networking activities will focus on the design and implementation of CAP support to foster innovation, knowledge sharing, and digitalisation in agriculture and rural areas and aim at generating input to and encourage the uptake of the Horizon Europe (HE) research and innovation actions.
— collection and dissemination of information and good practices,
— creation of online platforms, fora and organisation of events to facilitate exchanges of experience between R&I stakeholders and peer to peer learning as well as feed into HE programming,
— collection of information and facilitation of networking of EIP Operational Groups, research and innovation projects funded under HE and other multi-actor innovation projects.
The purpose of the contract is to provide, mainly to Commission and Member States, support for performance measurement and analysis of the CAP post 2020.
The purpose of the contract is the provision of logistical support for the activities of the other lots listed above. This may include: providing general information to requests and visitors, providing office space for reception area and expert meetings in Brussels, event logistics, setting-up and running the support of communication activities of the network (website, overall visual identity, social media, newsletters, editorial support on communications, translations of communication material).