Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Repræsentation af civilsamfund i udarbejdelsen af BREF-dokumenter til gennemførelse af direktivet om industrielle emissioner
Sagsnr.: ENV/2021/OP/0004
II.1.2)Hoved-CPV-kode90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
I henhold til artikel 13 i direktivet om industriemissioner skal der tilrettelægges en informationsudveksling med inkludering af ikke-statslige organisationer, der arbejder for miljøbeskyttelse. Denne udveksling af oplysninger, den såkaldte »Sevilla-proces«, fører til udarbejdelse af BAT-referencedokumenter (BREF-dokumenter) og BAT-konklusioner indeholdt i disse. De fleste deltagere i Sevilla-processen og den vigtigste informationskilde til den har generelt været erhvervslivet, idet medlemsstaterne har stillet mindre information til rådighed, og NGO'erne kun har leveret enkelte input.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90700000 Tjenester på miljøområdet
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Repræsentation af civilsamfund i udarbejdelsen af BREF-dokumenter til gennemførelse af direktivet om industriemissioner
Results of the procurement procedure
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Representation of Civil Society in the Elaboration of BREFs to Implement the Industrial Emissions Directive
Reference number: ENV/2021/OP/0004
II.1.2)Main CPV code90700000 Environmental services
II.1.4)Short description:
Article 13 of the Industrial Emissions Directive requires an information exchange to be organized including non-governmental organizations promoting environmental protection. This exchange of information, the so-called ‘Seville process’, leads to the production of BAT reference documents (BREFs) and BAT conclusions contained within them. Most participants in the Seville process and the main information provider to it has generally been industry, with Member States providing less information and NGOs providing a minority of input.
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)90700000 Environmental services
II.2.4)Description of the procurement:
Representation of civil society in the elaboration of BREFs to implement the Industrial Emissions Directive.