Base jurídica:
Reglamento (UE, Euratom) n ° 2018/1046
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
ECHO/2020/OP/0008 — Cursos de formación de los equipos de evaluación de quemaduras
Número de referencia: ECHO/2020/OP/0008
II.1.2)Código CPV principal80500000 Servicios de formación
II.1.4)Breve descripción:
El objetivo del contrato consiste en diseñar, planificar, organizar y autoevaluar tres cursos de formación para el personal activo en el ámbito de las emergencias médicas por quemaduras; es decir, los posibles miembros de un equipo de evaluación de quemaduras, que designarán los Estados participantes del Mecanismo.
II.1.5)Valor total estimadoValor IVA excluido: 450 000.00 EUR
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)80500000 Servicios de formación
II.2.4)Descripción del contrato:
Cursos de formación para equipos de evaluación de quemaduras.
Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
Förordning (EU, Euratom) nr 2018/1046
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
ECHO/2020/OP/0008 – Utbildningskurser för bedömningsgrupper avseende brännskador
Referensnummer: ECHO/2020/OP/0008
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod80500000 Utbildningstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Syftet med kontraktet är att utforma, planera, organisera och självutvärdera tre utbildningskurser för personal som är verksam inom området akuta brännskador – dvs. möjliga deltagare i en bedömningsgrupp avseende brännskador – som utses av mekanismens deltagande stater.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 450 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)80500000 Utbildningstjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Utbildningskurser i bedömningsgrupper för brännskador.