Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags: II.1.2)CPV-Code Hauptteil48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Herning Kommune har gennemført en evaluering på SKI 02.19 og på baggrund af resultatet agter kommunen at tildele aftalen direkte til EG A/S på kommunens anskaffelse af et lønsystem Y60 Myndighedens personale.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Herning Kommunes nuværende kontrakt på lønsystem udløber 31. december 2023, og der skal derfor indkøbes og indgås kontrakt på et nyt system.
Herning Kommune har gennemført en evaluering på SKI 02.19. Afgrænsning af FORM-områderne på baggrund af Herning Kommunes behovsopgørelse har udledt KMD A/S og EG A/S som mulige leverandører. På baggrund af resultatet agter kommunen at tildele aftalen direkte til EG A/S på kommunens anskaffelse af ”Y60 Myndighedens personale”.