Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Jäder-Sundby 2:3 Eskilstuna. LSS Boende
Referensnummer: 21/54
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4)Kort beskrivning:
Entreprenaden Jäders-Sundby utgör en egen huvuddel, huvuddel 1.
Optioner avseende 3 st tillkommande gruppboenden utgör egna huvuddelar,
huvuddel 2, 3 och 4.
Objektet avser nybyggnad av gruppboende beståenda av
- Huvudbyggnad med 6 lgh och gemensamma utrymmen för personal.
- 2 st byggnader för singelboende.
- Förrådsbyggnad.
BTA huvudbyggnad: ca 540 m²
BTA byggnader för singelboende: ca 40 m²/byggnad
BTA förrådsbyggnad: ca 30 m²
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
45330000 Rörmokeriarbeten
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
45343100 Brandsäkringsarbeten
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: