Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Tjänstekoncession: Restauratör till Kulturens Hus
Referensnummer: KLF 2022/1304
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen avser att möta behovet av en restauratör till Kulturens Hus, där upphandlingen är av en tjänstekoncession.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 65 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKoncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: