Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
H2020: Υπηρεσίες σιδηροδρομικής ασφάλειας που βασίζονται στο EGNSS
Αριθμός αναφοράς: 762/PP/GRO/RCH/19/11304
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Ο κύριος στόχος της ανάλυσης είναι να αξιολογηθεί η σκοπιμότητα μιας υπηρεσίας ασφαλείας που βασίζεται στο EGNSS για τον σιδηροδρομικό τομέα πέραν του 2022, γεγονός που θα επέτρεπε τον εξορθολογισμό της σιδηροδρομικής υποδομής σηματοδότησης.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 400 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV38112100 Συστήματα παγκόσμιας πλοήγησης και παγκόσμιου προσδιορισμού θέσης (GPS ή ισοδύναμα)
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Ο κύριος στόχος της ανάλυσης είναι να αξιολογηθεί η σκοπιμότητα μιας υπηρεσίας ασφαλείας που βασίζεται στο EGNSS για τον σιδηροδρομικό τομέα πέραν του 2022, γεγονός που θα επέτρεπε τον εξορθολογισμό της σιδηροδρομικής υποδομής σηματοδότησης. Η ανάλυση θα παράξει τον σχεδιασμό της υπηρεσίας και θα την ενοποιήσει μέσω επαναληπτικής διαδικασίας με την ομάδα εργασίας εμπειρογνωμόνων. Η ανάλυση θα επιτρέψει στην ΕΚ να καθορίσει εάν πρέπει να δημιουργηθεί μια υπηρεσία EGNOS ειδικά για την ασφάλεια των σιδηροδρόμων.
Temei juridic:
Regulamentul (UE, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
H2020: Servicii de siguranță feroviară bazate pe EGNSS
Număr de referinţă: 762/PP/GRO/RCH/19/11304
II.1.2)Cod CPV principal73000000 Servicii de cercetare şi de dezvoltare şi servicii conexe de consultanţă
II.1.4)Descriere succintă:
Obiectivul principal al analizei este de a evalua fezabilitatea unui serviciu de siguranță bazat pe EGNSS pentru sectorul feroviar după 2022 care ar permite raționalizarea infrastructurii de semnalizare feroviară.
II.1.5)Valoarea totală estimatăValoare fără TVA: 400 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturileContractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)38112100 Sisteme de navigare şi de poziţionare globală (GPS sau echivalente)
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Obiectivul principal al analizei este de a evalua fezabilitatea unui serviciu de siguranță bazat pe EGNSS pentru sectorul feroviar după 2022 care ar permite raționalizarea infrastructurii de semnalizare feroviară. Analiza produce conceptul de serviciu și îl consolidează prin iterație cu Grupul de lucru de experți. Analiza va permite CE să stabilească dacă trebuie creat un serviciu EGNOS special pentru siguranța feroviară.
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania
Právny základ:
Nariadenie (EÚ, Euratom) č. 2018/1046
II.1)Rozsah obstarávania
II.1.1)Názov:
H2020: Železničné bezpečnostné služby založené na európskom programe pre globálne navigačné satelitné systémy (EGNSS)
II.1.2)Hlavný kód CPV73000000 Výskum a vývoj a súvisiace poradenské služby
II.1.4)Stručný opis:
Hlavným cieľom analýzy je posúdiť uskutočniteľnosť bezpečnostných služieb založených na európskom programe pre globálne navigačné satelitné systémy (EGNSS) pre železničný sektor po roku 2022, čo by umožnilo racionalizáciu infraštruktúry železničnej signalizácie.
II.1.5)Celková odhadovaná hodnotaHodnota bez DPH: 400 000.00 EUR
II.1.6)Informácie o častiachTáto zákazka sa delí na časti: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatočné kódy CPV38112100 Globálne navigačné a polohovacie systémy (GPS alebo ekvivalent)
II.2.4)Opis obstarávania:
Hlavným cieľom analýzy je posúdiť uskutočniteľnosť bezpečnostných služieb založených na európskom programe pre globálne navigačné satelitné systémy (EGNSS) pre železničný sektor po roku 2022, čo by umožnilo racionalizáciu infraštruktúry železničnej signalizácie. Výsledkom analýzy musí byť návrh služby a jeho konsolidácia prostredníctvom interakcie s pracovnou skupinou odborníkov. Analýza umožní ES určiť, či je potrebné vytvoriť osobitnú službu týkajúcu sa EGNOS pre bezpečnosť železníc.
Pravna podlaga:
Uredba (EU, Euratom) št. 2018/1046
II.1)Obseg naročila
II.1.1)Naslov:
H2020: Storitve v zvezi z varnostjo železniškega prometa na osnovi evropskega globalnega satelitskega navigacijskega sistema
Referenčna številka dokumenta: 762/PP/GRO/RCH/19/11304
II.1.2)Glavna koda CPV73000000 Storitve na področju raziskav in razvoja ter s tem povezane svetovalne storitve
II.1.4)Kratek opis:
Glavni cilj analize je oceniti izvedljivost varnostne storitve, ki temelji na evropskem globalnem satelitskem navigacijskem sistemu (EGNSS) in je namenjena uporabi v železniškem sektorju po letu 2022 ter bi omogočila racionalizacijo železniške infrastrukture za signalizacijo.
II.1.5)Ocenjena skupna vrednostVrednost brez DDV: 400 000.00 EUR
II.1.6)Informacije o sklopihNaročilo je razdeljeno na sklope: ne
II.2.2)Dodatna(-e) koda(-e) CPV38112100 Globalni sistem navigacije in pozicioniranja (GPS ali enakovredno)
II.2.4)Opis javnega naročila:
Glavni cilj analize je oceniti izvedljivost varnostne storitve, ki temelji na evropskem globalnem satelitskem navigacijskem sistemu (EGNSS) in je namenjena uporabi v železniškem sektorju po letu 2022 ter bi omogočila racionalizacijo železniške infrastrukture za signalizacijo. V okviru analize je treba oblikovati koncept storitve in ga utrditi v postopku ponovitev v sodelovanju z delovno skupino strokovnjakov. Analiza bo Evropski komisiji omogočila opredelitev tega, ali je treba zasnovati storitev EGNOS, ki je posebej namenjena zagotavljanju varnosti v železniškem prometu.