Palvelut - 601957-2021
Italia-Ispra: Operatiivinen tuki satojen seuranta- ja ennustetoimia varten (AMRSOP)
2021/S 230-601957
Korjausilmoitus
Muutoksia tai lisätietoja koskeva ilmoitus
Palvelut
(Euroopan unionin virallisen lehden täydennysosa, 2021/S 216-567409)
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Operatiivinen tuki satojen seuranta- ja ennustetoimia varten (AMRSOP)
Viitenumero: JRC/IPR/2021/OP/1920
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
77100000 Maatalousalan palvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Yhteistä maatalouspolitiikkaa koskevan asetuksen (EU) N:o 1306/2013 maatalousresurssien seurantaa koskevan 22 artiklan mukaisesti yhteisen tutkimuskeskuksen JRC.D.5-yksikkö antaa maatalouden ja maaseudun kehittämisen PO:lle oikea-aikaista, riippumatonta ja laadukasta tietoa satojen tilasta ja kehityksestä sekä määrällisiä ennusteita sadoista ja tuotannosta EU:ssa ja naapurimaissa. Maatalouden ja maaseudun kehittämisen PO käyttää kyseisiä tietoja elintarviketurvan varmistamiseen ja maatalousmarkkinoita koskevien päätösten tekemiseen.
Operatiivisilla palveluilla tuetaan MARS-satoennustejärjestelmän toiminnan ylläpitämistä ja kehittämistä edelleen. Järjestelmä on JRC:n sadonseurantatoimien ydin.
MARS-satoennustejärjestelmää varten tarkoitetut operatiiviset palvelut järjestetään nykyisessä hankinnassa kolmessa eri erässä.
VI kohta: Täydentävät tiedot