Syftet med detta meddelande är att förkorta tidsfristen för mottagandet av anbud
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Ramavtal för mättjänster, upprättande av 3D-modeller samt utförande av CAD- och BIM-tjänster
Referensnummer: FSK 2022/292
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Förhandsannons för kommande Ramavtalsupphandling
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 20 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)48321000 Programvara för datorstödd konstruktion (CAD)
48321100 System för datorstödd konstruktion (CAD)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
72222300 IT-tjänster
72227000 Konsulttjänster för dataanalys
72240000 Systemanalys och programmering
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Upphandlingen omfattar att på ramavtal för beställarens räkning utföra uppdrag av mättjänster, upprätta 3D-modeller samt utföra CAD- och BIM-tjänster.