Meddelande om upphandling
Direktiv 2009/81/EG
II.1)Beskrivning
II.1.1)Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen:
PAS Marin EOD
II.1.2)Typ av upphandling och plats för byggentreprenad, leverans eller utförandeVaror
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning, leverans eller utförande: Sverige
NUTS-kod SE Sverige
II.1.4)Information om ramavtal
II.1.5)Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen:
FMV har fått i uppdrag att upphandla personligt arbets- och skyddssystem (PAS marin EOD) för röjdykare. Upphandlingens mål är att upprätta ett ramavtal med möjlighet att avropa materielsystemet PAS. Materielsystemet består av flera delsystem vilket omfattar arbetsdräktssystem (fem lager), arbetsvästsystem, skyddshjälm med tillbehör, Varnings, Evakuering- och Räddningssystem (VERS), samt bär- och förvaringssystem. Materielsystemet PAS marin EOD består av en sammansättning av COTS/MOTS-produkter vilka genom konceptutvecklingsstöd från leverantör sammanfogas till ett färdigt materielkoncept.Avtalstiden är 3 år med möjlighet till förlängning via option om 2+2 år.Projektet kommer utveckla den slutliga konfigurationen tillsammans med leverantör inom ram för leveransposition 1 som även innehåller ILS, Systemsäkerhetsarbete och utbildningsstöd. FMV ska ha möjlighet att i ett första avrop beställa cirka 100 st kompletta system PAS Marin EOD, inom ramen för leveransposition 2. Position 2 omfattar även möjlighet till avrop för reservdelar och meranskaffning under avtalstiden för FMV och FM. Position 3 omfattar löpande tekniskt stöd och konceptutveckling.
II.1.6)Gemensam terminologi vid offentlig upphandlng (CPV-referensnummer)35812200 Stridsdräkter, 35112000 Räddnings- och nödutrustning
II.2)Upphandlingens mängd eller omfattning
II.2.1)Total mängd eller omfattning:
II.2.2)Information om optioner