Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Operationell leasing av bussar till Motorbranschens Tekniska Gymnasium för utbildningsverksamhet.
Referenznummer der Bekanntmachung: 1210/22
II.1.2)CPV-Code Hauptteil66114000 Finanzierungs-Leasing
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Motorbranschens Tekniska Gymnasium behöver begagnade utbildningsbussar till deras utbildningsverksamhet, utbildning busschaufför.
Beskrivning och syfte
Utbildningsförvaltningen även nedan nämnd UBF bjuder härmed in att lämna anbud avseende leasing av tre (3) bussar i två (2) år vardera med option på ytterligare leasing i två (2) år bussarna skall vara operationella bussar som skall användas i undervisning.
Bussarna får gärna vara begagnade.
Upphandlande myndighet
Utbildningsförvaltningen är en del av Göteborg stad, Utbildningsförvaltningen ansvarar för den kommunala gymnasieutbildningen och gymnasiesärskolan samt viss kommunal vuxenutbildning.
Delad upphandling
Denna upphandling är i tre delar, där första delen är buss 1 och den andra delen buss 2 den tredje delen buss 3. Anbud kan lämnas på alla delar eller bara en del.
Avtal kan komma att tecknas med tre leverantörer.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 7 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: ja
Angebote sind möglich für nur ein Los
Maximale Anzahl an Losen, die an einen Bieter vergeben werden können: 3
II.2)Beschreibung
II.2.1)Bezeichnung des Auftrags:
Los-Nr.: 1
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)34100000 Kraftfahrzeuge
34113000 Fahrzeuge mit Allradantrieb
34115300 Transportfahrzeuge, gebraucht
34120000 Kraftfahrzeuge für die Beförderung von zehn oder mehr Personen
34121000 Busse
34211000 Karosserien für Busse, Krankenwagen und Lastwagen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
611278-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 1210/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för endast en del
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34113000 Fyrhjulsdrivna fordon, 34115300 Begagnade transportfordon, 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 34121000 Bussar, 34211000 Busskarosser, ambulanskarosser och karosser för lastfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen