Dienstleistungen - 611376-2022
Dänemark-Hørsholm: Recycling von Siedlungsabfällen
2022/S 213-611376
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Husstandsplast og MDK til genanvendelse
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
90514000 Recycling von Siedlungsabfällen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Behandling af husstandsindsamlet plastaffald og mad- og drikkekartoner til genanvendelse
Den maksimale forventede værdi af denne kontrakt inkl. option om forlængelse andrager kr. 30.000.000
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 28 000 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Ydelsen omfatter en 2-årig aftale med mulighed for en forlængelse på 1 år plus 1 år, i alt op til 4 år, om behandling af husstandsindsamlet plastaffald og mad- og drikkekartoner til genanvendelse. Fraktionen er en samlet fraktion der indsamlet i komprimatorbiler. Affaldet består af en blanding af hård og blød plast samt mad- og drikkekarton fra kommunale indsamlingsordninger fra villaer, rækkehuse og etageboliger i Norfors' ejerkommuner, Hørsholm kommune, Rudersdal kommune, Allerød Kommune, Fredensborg kommune og Helsingør kommune.