Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Landskapsarkitekter Fastighet
Referenznummer der Bekanntmachung: FN 2022/00234-2.6.1
II.1.2)CPV-Code Hauptteil71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Ramavtalet ska uppfylla Beställarens behov av följande konsulttjänster:
· Landskapsarkitekt, uppdragsansvarig
· Landskapsarkitekt, medverkande
· Uppdragsansvarig projektör yttre VA
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 14 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros
71220000 Architekturentwurf
71222000 Dienstleistungen von Architekturbüros bei Freianlagen
71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung
71420000 Landschaftsgestaltung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Konsultuppdrag utförs för kommunens fastigheter. Konsulten ska medverka i de olika skedena i byggprocessen vid genomförande av såväl nyproduktions-, underhålls- och ombyggnadsprojekt inom Beställarens ansvarsområde.
Uppdragen omfattar allt från idé/layoutskisser till landskapsarkitektur för nybyggnad innefattande t ex utredning, förprojektering, projekteringsledning, systemprojektering, detaljprojektering och upprättande av kompletta förfrågningsunderlag för mark och landskap.
Arbetet omfattar även myndighetskontakter med bland annat presentationer inför bygglovsansökan. Samordning mellan aktörer inom verksamheten och konsulter, ekonomi- och tidsuppföljning samt rapportering i enlighet med direktiv från beställaren ingår också. Upphandlingen genomförs av Teknik- och fastighetsförvaltningen men även andra enheter inom Västerås kommun samt bolag enligt AUA.12 har möjligt att avropa från detta avtal.
· Uppdragsansvarig projektör yttre V