Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Nukleiinihappojen eristämiseen ja tunnistamiseen tarkoitetut reagenssit F-ParaNhO ja HepyNhO
Viitenumero: HUS 703-2021
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi33696000 Reagenssit ja varjoaineet
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena on Reagenssit nukleiinihappoperusteiseen (nucleic acid amplification technique, NAAT) ulosteen parasiittien (Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium ja Dientamoeba fragilis) osoittamiseen ja Helicobacter pylorin ja sen klaritromysiiniresistenssin osoittamiseen ulostenäytteestä Mobidiagin Amplidiag Easy+CFX96 -laitekokonaisuudelle.
Tässä tarjouspyynnössä hankittavia tuotteita tulevat käyttämään: Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän yksiköt sekä ISLAB (Itä- Suomen laboratoriokeskuksen liikelaitoskuntayhtymä), joka osallistuu hankintaan ainoastaan ulosteen parasiittien (Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium ja Dientamoeba fragilis) osoittamisen osalta. Tässä tarjouspyynnössä mukana olevista osapuolista käytetään jäljempänä lyhennettä Tilaaja.
HUSLAB ja ISLAB tilaavat Parasiitti-testejä F-ParaNhO vuosittain arviolta 8 000 kpl, joista ISLABin osuus on arviolta 1 000 kpl.
HUSLAB tilaa Helikobakteeritestejä (HepyNhO) arviolta 6 000 testiä vuosittain.
Sopimuskausi on pituudeltaan yhden vuoden ja sopimusta voidaan jatkaa erillisellä yhden vuoden optiokaudella.
Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Ks. kohta II.1.4) Lyhyt kuvaus ja muut hankinta-asiakirjat.