Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Arbetsmaskiner för park-, markvårds- och fastighetsskötsel
Referensnummer: 0097/21
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod34144700 Nyttofordon
II.1.4)Kort beskrivning:
Ett nytt Ramavtal för inköp av fabriksnya arbetsmaskiner och mindre arbetsfordon ska upphandlas av Göteborgs Stads Leasing. Maskinerna är av olika storlekar och typer och avsedda för park-, markvårds- och fastighetsskötsel.
Ramavtalet ska även omfatta service, reparationer, utbildning och installation för de maskiner och arbetsfordon som kräver det.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)16311000 Gräsklippare
16700000 Traktorer
34144000 Motorfordon för särskilda syften
34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144700 Nyttofordon
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16311000 Gräsklippare, 16700000 Traktorer, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen