29 stycznia 2024 r. (przybliżony termin – wymaga potwierdzenia) uruchomiona zostanie nowa wersja portalu TED. Już teraz możesz się dowiedzieć, jakie nowe funkcje i usprawnienia w nim wprowadzono. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym omówiliśmy najważniejsze zmiany.
Wystąpiły błędy, które wpływają na sposób wyświetlania ogłoszeń w formie e-formularzy. Staramy się rozwiązać ten problem. Więcej informacji i wskazówek można znaleźć na tej stronie.
Rozpoczyła się rejestracja na IV warsztaty dla użytkowników TED, w 14 grudnia 2023 r.
Dostawy - 616752-2020
Grecja-Voula: Pompy grzewcze
2020/S 248-616752
Ogłoszenie o zamówieniu
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Προμήθεια εξοπλισμού, για τη βελτίωση τής ενεργειακής αποδοτικότητας δημοτικών κτιρίων του Δήμου Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης.
Numer referencyjny: 128/2020
II.1.2)Główny kod CPV
42511110 Pompy grzewcze
II.1.4)Krótki opis:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια εξοπλισμού για τη βελτίωση της ενεργειακής αποδοτικότητας δημοτικών κτηρίων του Δήμου Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης και περιλαμβάνει αντικατάσταση των συστημάτων θέρμανσης και φωτισμού με πιο αποδοτικά σε πέντε σχολικά κτήρια καθώς και αντικατάσταση των παλαιών κουφωμάτων με νέα ενεργειακά σε ένα εκ των πέντε σχολικών κτηρίων.
α) 1ο Γυμνάσιο Βούλας Οδός Ξενοφώντος 18 και Περικλέους, ΤΚ 166 73, Βούλα
β) 1ο Λύκειο Βούλας Οδός Ελευθέριου Βενιζέλου και Περικλέους, ΤΚ 166 73, Βούλα
γ) Δημοτικό Σχολείο Διλόφου Βάρης Οδός Σάμου και Ζαλόγγου, ΤΚ 166 72, Βάρη
δ) Δημοτικό Σχολείο Βουλιαγμένης Οδός Ιάσωνος 54, ΤΚ 166 71, Βουλιαγμένη
ε) Λύκειο Βουλιαγμένης Λεωφόρος Καβουρίου και Έκτορος, ΤΚ 166 71, Βουλιαγμένη
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartość
Wartość bez VAT: 484 561.29 EUR
II.1.6)Informacje o częściach
To zamówienie podzielone jest na części: tak
Oferty można składać w odniesieniu do wszystkich części
II.2)Opis
II.2.1)Nazwa:
Ομάδα Α: Κλιματισμός - θέρμανση.
Część nr: 1
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV
II.2.4)Opis zamówienia:
Οι παρεμβάσεις που σχεδιάζονται για όλα τα παραπάνω κτήρια των σχολείων αυτών περιλαμβάνουν αντικατάσταση των παλαιών συστημάτων θέρμανσης με αντλίες θερμότητας
Την προμήθεια, εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία νέων συστημάτων θέρμανσης, αερόψυκτων απ’ ευθείας εκτόνωσης, πολυδιαιρούμενου τύπου και μεταβλητής ροής ψυκτικού μέσου που θα αντικαταστήσουν τα υφιστάμενα συγκροτήματα λέβητα /καυστήρα πετρελαίου και θα παρέχουν ζεστό νερό στο υφιστάμενο δίκτυο διανομής και τερματικών σωμάτων για την κάλυψη των θερμικών απαιτήσεων των κτηρίων. Λόγω του υψηλού βαθμού απόδοσης του συστήματος σε συνδυασμό με τους αυτοματισμούς και τις νέες τεχνολογίες (αντιστάθμιση, inverter) αναμένεται σημαντική εξοικονόμηση ενέργειας σε σχέση με τα υφιστάμενα συγκροτήματα λέβητα / καυστήρα πετρελαίου. Οι εξωτερικές μονάδες των συστημάτων θα τοποθετηθούν στα δώματα ή στον περιβάλλοντα χώρο των κτηρίων ενώ οι εσωτερικές μονάδες και ο απαραίτητος εξοπλισμός θα τοποθετηθεί στα υφιστάμενα λεβητοστάσια μετά την αποξήλωση και απομάκρυνση των συγκροτημάτων λέβητα/ καυστήρα πετρελαίου και των δεξαμενών πετρελαίου
1ο Γυμνάσιο Βούλας Οδός Ξενοφώντος 18 και Περικλέους, ΤΚ 16673, Βούλα Συνολική Επιφάνεια 1387.63 m2
1ο Λύκειο Βούλας Οδός Ελευθέριου Βενιζέλου και Περικλέους, ΤΚ 16673, Βούλα Συνολική Επιφάνεια 1270.20 m2
Δημοτικό Σχολείο Διλόφου Βάρης Οδός Σάμου και Ζαλόγγου, ΤΚ 16672, Βάρη Συνολική Επιφάνεια 868.00 m2
Δημοτικό Σχολείο Βουλιαγμένης Οδός Ιάσωνος 54, ΤΚ 16671, Βουλιαγμένη Συνολική Επιφάνεια 2937.66 m2
Λύκειο Βουλιαγμένης Λεωφόρος Καβουρίου και Έκτορος, ΤΚ 16671, Βουλιαγμένη Συνολική Επιφάνεια 1831.65 m2
Ομάδα Β: Ηλεκτρολογικό υλικό.
Część nr: 2
31214140 Przełączniki ściemniające
31300000 Drut i kabel izolowany
31524120 Oświetlenie sufitowe
31531000 Żarówki
35125100 Czujniki
44322300 Ciągi kablowe
Την προμήθεια, εγκατάσταση και θέση σε λειτουργία νέων φωτιστικών σωμάτων τεχνολογίας LED – φωτοδιόδων με αυτοματισμούς σε αντικατάσταση όλων των υφιστάμενων φωτιστικών σωμάτων που φέρουν λαμπτήρες φθορισμού, γραμμικού ή άλλου τύπου σε όλους τους εσωτερικούς χώρους των κτηρίων κατόπιν διεξαγωγής φωτοτεχνικής μελέτης. Τα φωτιστικά τεχνολογίας LED επιτυγχάνουν τον απαραίτητο φωτισμό με αρκετά μικρότερη εγκατεστημένη ισχύ και συνεπακόλουθα κατανάλωση ενέργειας. Επιπλέον, στους κυριότερους χώρους των σχολείων, όπως αίθουσες διδασκαλίας και γραφεία καθηγητών η παρέμβαση περιλαμβάνει την τοποθέτηση αισθητήρων φωτισμού ανά φωτιστικό ή ανά ομάδα φωτιστικών σωμάτων οι οποίοι θα ρυθμίζουν την ένταση φωτισμού βάσει του διαθέσιμου φυσικού φωτισμού για περαιτέρω εξοικονόμηση ηλεκτρικής ενέργειας
Ομάδα Γ: Κουφώματα.
Część nr: 3
44221100 Okna
44221111 Zestawy z szybami podwójnymi
Την προμήθεια και τοποθέτηση νέων κουφωμάτων αλουμινίου με θερμοδιακοπή και διπλούς ενεργειακούς υαλοπίνακες σε αντικατάσταση όλων των παλαιών κουφωμάτων αλουμινίου με μονούς υαλοπίνακες σε όλους τους χώρους του κτηρίου. Τα υφιστάμενα κουφώματα ειδικά στις αίθουσες διδασκαλίες εκτός από τις φτωχές θερμομονωτικές τους ιδιότητες είναι και επισφαλή λόγω φθορών που έχουν παρουσιάσει. Τα νέα κουφώματα θα συνεισφέρουν στη βελτίωση της θερμομονωτικής ικανότητας του κτηρίου λόγω των χαμηλότερων συντελεστών θερμοπερατότητας των πλαισίων και των χαμηλής εκπομπής (low-e) υαλοπινάκων αλλά και λόγω της καλύτερης αεροστεγανότητας που προσφέρουν. Επιπλέον θα βελτιώσουν τις εσωτερικές συνθήκες θερμικής, οπτικής και ακουστικής άνεσης. Τέλος, τα νέα κουφώματα θα είναι και πιο ασφαλή για τους μαθητές κατά τη χρήση τους αλλά και σε περίπτωση θραύσης
1ο Γυμνάσιο Βούλας Οδός Ξενοφώντος 18 και Περικλέους, ΤΚ 166 73, Βούλα 210 m2